Slovenski premijer Borut Pahor izjavio je u srijedu da je prijedlog arbitražnog sporazuma kojim bi Hrvatska i Slovenija svoj granični prijepor prepustile arbitražnom tribunalu dobar
LJUBLJANA - Govoreći u srijedu na konferenciji za novinare na kojoj je najavio da će dosadašnju ministricu za lokalnu samoupravu Zlatu Ploštajner, koja je ovih dana dala ostavku, na prijedlog vlade zamijeniti dr. Henrik Gjekeš, kojega je predložila koalicijska stranka umirovljenika DESUS, Pahor nije želio odgovarati na pitanja novinare o odnosima s Hrvatskom. Komentirao je, međutim, izjavu prvog predsjednika slovenskog parlamenta Franca Bučara da je arbitražni sporazum koji je dogovorio s hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor i Europskom unijom slab i da ga ne bi trebalo potpisati jer ugrožava slovenske nacionalne interese.
"Bučara smatram velikim političkim i moralnim autoritetom, ali se u ovom slučaju vara. Sporazum o arbitraži je što se tiče načina određivanja granice dobar. Propustiti priliku da ga potpišemo štetilo bi našim nacionalnim interesima", rekao je Pahor novinarima.
Slovenski premijer nije, međutim, želio odgovarati na pitanja o tome kad će se sastati s hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor i kad bi sporazum o arbitraži mogao biti parafiran ili potpisan.
Bučar, koji je bio predsjednik slovenskog parlamenta u vrijeme osamostaljivanja, ovih je dana dao više medijskih izjava u kojima je rekao da nikad ne bi potpisao sporazum o arbitraži s Hrvatskom da je na Pahorovu mjestu.
"Slovenija se pristankom na arbitražu odriče cjelovitosti Piranskog zaljeva", rekao je Bučar za Slovensku televiziju i komercijalnu televizijsku postaju A-kanal ovih dana, tvrdeći da je arbitražni sporazum koji je nametnut slovenskom premijeru skrojen po želji Hrvatske i protiv slovenskih interesa.
Otkako je postigao ljubljanski dogovor s hrvatskom premijerkom Kosor, Pahor ustrajno ponavlja da će arbitraža odlučivati o slovenskom kontaktu s otvorenim morem, što je slovenski nacionalni interes, te da je arbitražni sporazum među ostalim i rezultat slovenskih amandmana na prvi prijedlog europskog povjerenika Ollija Rehna iz sredine lipnja ove godine.