APEL EUROPARLAMENTARCIMA

Papa u Strasbourgu: EU treba prigrliti Balkan

Bionic
Reading

Papa Franjo uputio je iz Europskog parlamenta u Strasbourgu poruku nade i ohrabrenja svim građanima Europske unije. Ipak, kao prvi papa koji se nakon 26 godina obratio europarlamentarcima, rekao je da unatoč većoj i snažnijoj Uniji Europa ostavlja dojam istrošenosti i oronulosti, da je sve manje protagonist u svijetu koji je prema njoj često ravnodušan, nepovjerljiv i čak sumnjičav

Papa je pozvao europarlamentarce da učine više kako bi pomogli tisućama migranata koji riskiraju živote u pokušaju da se domognu Starog kontinenta i spriječe da Mediteran postane 'golemo groblje'. Rekao je da bi Europa trebala stvarati nova radna mjesta te ne dopustiti svojim u birokraciju ogrezlim institucijama da guše one ideale koji su je nekoć činili vitalnom.

Zaštita migranata i radnika ključne su zadaće pape Franje. Na samom početku pontifikata Papa je osudio svjetski ekonomski sustav zbog produbljivanja jaza između bogatih i siromašnih, a prva službena destinacija bila mu je talijanski otočić Lampedusa, nedosanjani san tisuća migranata koji su izgubili živote na morskom putu prema Europi.

Papa je u utorak rekao da se Europa ne bi trebala okupirati ekonomijom, nego 'svetošću ljudske osobe'.

Za dostojanstvo rada i radnika

'Došlo je vrijeme da se promoviraju politike koje će stvoriti radna mjesta, ali iznad svega postoji potreba za obnovom dostojanstva rada osiguranjem odgovarajućih radnih uvjeta', rekao je Papa.

Prosječna stopa nezaposlenosti u 28-članoj Europskoj uniji iznosi 10.1, a u 18-članoj eurozoni penje se na 11.5 posto. No u Španjolskoj i Grčkoj nezaposlenost je gotovo dvostruko veća, a nezaposlenost mladih ponegdje iznosi i više od 40 posto.

Govoreći o nužnosti spašavanja ljudskih života, rekao je da treba postojati jedinstven odgovor na pitanje migracije. 'Ne možemo dopustiti da Mediteran postane nepregledno groblje', naglasio je Papa.


'Čamci koji svakodnevno stižu na obale Europe prepuni su muškaraca i žena koji trebaju prihvat i pomoć', dodao je, pozivajući centre moći u Europi da surađuju u zaštiti imigranata od trgovaca ljudima.

Svijest o vlastitom identitetu, rekao je Papa, nužna je za otvaranje pozitivnog dijaloga s državama koje su zatražile primanje u članstvo Europske unije.

'Osobito mislim na države Balkana, kojima bi članstvo u Europskoj uniji moglo biti pravi odgovor na želju za mirom u regiji koja je u velikoj mjeri stradala u konfliktima u prošlosti. Svijest o vlastitom identitetu nužna je i u odnosima s ostalim susjednim zemljama, osobito onima koje graniče s Mediteranom, od kojih mnoge stradavaju od unutarnjih konflikata, pritiska vjerskog fundamentalizma i realnosti globalnog terorizma', rekao je papa Franjo.

Tekst govora pape Franje u Europskom parlamentu možete vidjeti ovdje