Od susreta Trumpa i Zelenskog do drugog susreta američkog predsjednika s Ursulom von der Leyen, na ispraćaju pape Franje dogodilo se nekoliko značajnih trenutaka
Misa za papu Franju održana je na otvorenom, na Trgu sv. Petra, a prisustvovalo je uz okupljeni narod i više od 100 službenih delegacija, uključujući i šefove država poput američkog predsjednika Donalda Trumpa i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
Neplanirani mini-samit Trumpa i Zelenskog
Među prisutnima bili su i najviši europski dužnosnici, uključujući predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen, francuskog predsjednika Emmanuela Macrona te britanskog premijera Keira Starmera. Zbog prisustva tolikog broja svjetskih čelnika, pogreb pape Franje postao je jedno od najznačajnijih međunarodnih okupljanja godine, piše Euronews.
Jedna od najupečatljivijih bila je neplani sastanak u Vatikanu. Trump i Zelenski su održali privatni, oči u oči, 15-minutni razgovor unutar Bazilike sv. Petra. Sjedili su jedan nasuprot drugome u središtu mramorne dvorane, bez prisustva savjetnika ili pomoćnika. Glasnogovornik Bijele kuće, Steven Cheung, opisao je sastanak kao "vrlo produktivan", uz najavu daljnjih razgovora tijekom dana.
Zelenski se Trumpu zahvalio na društvenoj mreži X i dodao da sastanak ima potencijal postati povijesnim.
Neočekivani 'znak mira' između Trumpa i Macrona
Tijekom mise, Trump je sudjelovao u katoličkom obredu poznatom kao 'znak mira.' Rukovao se s neposrednim susjedima, finskim predsjednikom Alexanderom Stubbom, s kojim je nedavno igrao golf na Floridi, i estonskim predsjednikom Alarom Karisom. Ali, rukovali su se on i francuski predsjednik Emmanuel Macron koji je sjedio malo dalje. Rukovanje s Macronom omogućile su promjene u rasporedu sjedenja u prvim redovima jer je vatikanski protokol za ovu priliku bio stavljen po strani. Trump i prva dama Melania Trump, ali i Zelenski, dobili su mjesta u prvom redu uz ostale ključne čelnike, čime je naglašena međunarodna važnost pogreba.
Drugi susret Trumpa i Ursule von der Leyen
Na stepenicama Trga sv. Petra, predsjednik Trump i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen su se rukovali i susreli se drugi put u oba Trumpova mandata. Prvi susret bio je 21. siječnja 2020., kada su se sreli na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu.
„U kratkom razgovoru, predsjednica von der Leyen i predsjednik Trump dogovorili su se sastati”, rekla je glasnogovornica Komisije Paula Pino.
Von der Leyen je na društvenoj mreži X izjavila kako je imala „dobre razgovore” s nekoliko lidera.
Još uvijek nije poznato s koliko je još lidera Trump razgovarao tijekom svog kratkog boravka u Rimu. Izvještaji sugeriraju da je kratko razgovarao i s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom, ali i s princom Williamom.
Simbolična promjena u dress kodu ukrajinskog predsjednika
Zelenski je za ovu prigodu napravio značajnu promjenu u svom uobičajenom vojnom izgledu, odlučivši se za tamnu i nešto elegantniju odjeću. Od početka ruske invazije na Ukrajinu 2022., Zelenski stalno nosi neformalnu vojnu odjeću kao znak solidarnosti s vojnicima na bojištu. Međutim, njegov izbor odjeće prethodno je izazvao kontroverzu tijekom zadnjeg posjeta Washingtonu, kada mu je postavljeno pitanje zašto kao državnik ne nosi odijelo.
Antitrumpovski podton u propovijedi
Tijekom propovijedi, kardinal Giovanni Battista Re, dekan Kardinalskog zbora, pohvalio je nepokolebljivo zalaganje pape Franje za migrante i marginalizirane. To su neki protumačili kao izravnu kritiku predsjedniku Trumpu. Re je spomenuo posjete pape Franje otocima Lezbos i Lampedusa, simbolima „tragedije migracija, s tisućama ljudi koji se utope na moru”, kao i misu koju je papa predvodio na američko-meksičkoj granici.
Kardinal Re je ponovio i poznatu papinu poruku: „Gradite mostove, ne zidove” — frazu koja se godinama tumači kao kritika Trumpove politike. Publika je na te riječi reagirala spontanim pljeskom, posebno tijekom poziva kardinala Rea na mir i dijalog usred rata i razaranja.
„Suočen s bijesnim ratovima posljednjih godina, s njihovim nehumanim užasima, brojnim smrtnim slučajevima i razaranjima, papa Franjo neprestano je dizao glas, moleći za mir i pozivajući na razum i poštene pregovore u potrazi za mogućim rješenjima,” zaključio je Re.