ruglo pred rušenjem

Predstavljen projekt novog stadiona Maksimir: Cijena je brutalna, a rok vrlo optimističan

21.02.2025 u 11:16

Bionic
Reading

Vlada i Grad Zagreb u maksimirskom Plavom salonu predstavili su projekt novog stadiona u Maksimiru. Procjena je da će stadion koštati 175 milijuna eura. Kada se tome doda rušenje, za koje cijena nije poznata, kao i projektiranje, nema dileme da će sve to s PDV-om stajati više od 200 milijuna eura. Rok za dovršetak gradnje je 2029. godina

Iako se isprva govorilo da će investitor u njega biti Dinamo ili da će se ići u javno-privatno partnerstvo, priča se promijenila i sada će ga po modelu pola-pola graditi država i Grad.

Potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić rekao je da je krajnji rok za završetak stadiona kraj 2028. ili početak 2029. godine, a gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević kazao je kako će cijena stadiona biti oko 175 milijuna eura.

Nakon što su riješeni imovinsko-pravni odnosi sa Zagrebačkom nadbiskupijom krenulo se paralelno u rješenje stadiona u Kranjčevićevoj, za čiju je rekonstrukciju, odnosno gradnju, raspisana javna nabava, a rok za dostavu ponuda je 28. veljače. Obnova Kranjčevićeve trebala bi završiti u rujnu 2026. Tada bi se tamo preselio Dinamo, a u Maksimiru bi se krenulo s rušenjem.

Novi Maksimir, koji će imati kapacitet od 35 tisuća mjesta i zadovoljavat će sve najviše kategorije UEFE i FIFE.

Gradnja javnim novcem do 2029. godine

Branko Bačić, potpredsjednik Vlade, kazao je da je bilo različitih razmišljanja o tome kako pristupiti rješavanju problema te da su to odlučili riješiti sporazumom koji će definirati tko što mora napraviti javnim sredstvima. Dodao je da će se osnovati zasebna pravna osoba, odnosno trgovačko društvo koje će upravljati svime dok se stadion ne izgradi.

'Država i Grad će imenovati povjerenstvo od osam članova, četvoro iz Grada, četvero iz države, koji će do ishođenja lokacijske dozvole pratiti sve kako bi se moglo što prije realizirati', rekao je Bačić.

Istaknuo je da će se raspisati javni urbanističko-arhitektonski natječaj te da je cilj da novi stadion bude gotov 2029. godine.

Luka Korlaet, zamjenik zagrebačkog gradonačelnika, kazao je da će se urediti cijeli prostor Maksimira te da se planiraju garaža s 1500 mjesta na Sveticama, četiri pomoćna terena te garaža s 800 mjesta ispod stadiona.

'Urbanističko-arhitektonski natječaj će imati širi obuhvat od 32 hektara, koji se proteže duž cijelog kompleksa, ali i uži od 15 hektara. Širi obuhvat će sadržavati atletiku na sjeverozapadnom dijelu, bazen, prostor rekreacije u jugozapadnom dijelu i garažu s 1500 mjesta. Uži dio obuhvaća stadion, pomoćne terene i podzemnu garažu s 800 mjesta", izjavio je Korlaet.

Dodao je da će natječaj za Maksimir biti međunarodni te da će žiri za izbor također biti međunarodni. Pojasnio je da će se natječaj odvijati u dva stupnja, kao i žiriranje. Očekuje da to bude do kraja godine te da u 2026. krene ishođenje lokacijske dozvole i osnivanje zajedničke tvrtke koja će voditi cijeli proces.

Sporazum o rušenju postojećeg i izgradnji novog stadiona Maksimir
  • Sporazum o rušenju postojećeg i izgradnji novog stadiona Maksimir
  • Sporazum o rušenju postojećeg i izgradnji novog stadiona Maksimir
  • Sporazum o rušenju postojećeg i izgradnji novog stadiona Maksimir
  • Sporazum o rušenju postojećeg i izgradnji novog stadiona Maksimir
  • Sporazum o rušenju postojećeg i izgradnji novog stadiona Maksimir
    +2
Sporazum o izgradnji novog stadiona Maksimir Izvor: Ostale fotografije / Autor: Tportal

Za stadion 5000 eura po stolici

Tomašević je naveo da je ovo povijesni korak u gradnji stadiona te da će on imati 35 tisuća mjesta i zadovoljavati najviše standarde UEFA-e.

Dodao je da se razmatralo i javno-privatno partnerstvo, ali su zaključili da je donesena opcija najbolja. Naveo je da će stadionom upravljati Dinamo te da će svi troškovi održavanja biti na klubu. Istaknuo je da je Grad naručio studiju koja je pokazala da privatna investicija ne bi bila u interesu Grada i kako se pokazalo da to ne bi bilo isplativo jer bi povrat trajao između 40 i 50 godina.

'Predviđenih 40 tisuća komercijalnih kvadrata ne bi se isplatilo investitoru ni za 50 godina, a da smo povećali broj kvadrata, zagušili bismo prometno ovaj dio grada', kazao je Tomašević.

'Procjena je da će trošak biti oko 5000 eura po stolici s indeksiranom inflacijom za naredne dvije godine te da će gradnja stajati 175 milijuna eura', dodao je gradonačelnik.

Plenković je pak rekao da će se u konačnici vidjeti koliko će stadion koštati jer je riječ o procjeni, ali da treba sve gledati u široj slici obnove Zagreba.

Stadion Maksimir
  • Stadion Maksimir
  • Stadion Maksimir
  • Stadion Maksimir
  • Stadion Maksimir
  • Stadion Maksimir
    +33
Predstavljanje Sporazuma o uklanjanju postojećeg i izgradnji novog Gradskog stadiona Maksimir između Vlade Republike Hrvatske i Grada Zagreba Izvor: Cropix / Autor: Damir Krajac