Hrvatskog premijera Andreja Plenkovića te letvijskog premijera Artursa Krišjānisa Kariņša Europska pučka stranka izabrala je kao pregovarače u postizbornim pregovorima čelnim mjestima EU institucija. Kako je došlo do njegovog izbora te što će raditi kao pregovarač Plenković je pojasnio novinarima nakon završetka summita u Bruxellesu
Prema pisanju portala Politico, uz Plenkovića i latvijskog premijera kao pregovarače EPP-a, u razgovorima će sudjelovati i premijeri Nizozemske i Belgije, Mark Rutte i Charles Michel koji predstavljaju liberale, te premijeri Španjolske i Portugala, Pedro Sanchez i Antonio Costa koji predstavljaju socijaldemokrate.
'To je jedan novi pristup. Na summitu su dogovorena dva puta pregovora o tome kako doći do rješenja za čelna mjesta u EU institucijama. Prvi i formalni put je onaj kojeg će vodit predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk. Drugi, pomoćni kontekst će biti razgovori između čelnika koji jesu u Europskom vijeću i koji su dobili povjerenje velikih političkih grupa, tj Pučana, Liberala i Socijalista', rekao je Plenković po završetku summita.
O tome, kaže, javnost nije bila informirana prije jer se do današnjeg dana nije znalo hoće li to tako funkcionirati. 'Nas šestorica ćemo se čuti telefonski, a po potrebi i sastajati kako bismo pomogli cijelom Europskom vijeću da pronađemo konačno rješenje', poručio je Plenković, koji bi volio da se na vrijeme dogovori cijeli paket.
Naime, cilj je da se dogovor postigne do kraja lipnja i da čelnici dogovore imena predsjednika Komisije, Europskog vijeća, Europskog parlamenta, visokog povjerenika EU za vanjsku i sigurnosnu politiku te, ako je moguće, i predsjednika Europske središnje banke.
Naime, unutar Europske unije, pojasnio je, pokušava se postići konsenzus. Pučani su kaže i dalje za nečelo spitzenkandidata, a tako razmišljaju i Socijalisti, dok su prema riječima Plenkovića Liberali za 'mješanje karata'.
Upitan kako to da su baš on i latvijski premijer izabrani u ime EPP-a, Plenković je odgovorio: 'Više stvari je utjecalo, svatko od nas ima neki svoj personality, ljudi nas poznaju, znaju tko što može s kim i kako dogovoriti. U krajnjoj liniji, bili smo obojica zastupnici u Europskom parlamentu pa znamo otprilike kako funkcioniraju i dogovori ondje. Gledalo se tko može pomoći.'