Nakon sjednice Predsjedništva i Nacionalnog vijeća HDZ-a predsjednik stranke Andrej Plenković obratio se novinarima kazavši da se tema pozdrava 'za dom spremni' pokušava ispolitizirati, 'mahom od aktera s lijevog političkog spektra', što smatra da je neprihvatljivo
'Pozdrav je i sada već nedopušten, to nitko ne dovodi u pitanje. Poluincident u Kninu policija je prijavila, i stvar je na sudu. Na sudovima je da donesose svoje odluke. Ta tema je, što se mene tiče, vrlo jasna. A treba li ići u Kazneni zakon ili ne, kao što znate to je izvorna inicijativa gospodina Krausa, a manje drugih zastupnika, mi ćemo o tome razgovarati, ali i sada je nedopušteno', kazao je Plenković prenosi N1, dodavši kako vidi da ima dokoličara koji promišljaju što to kome znači: 'To je nedopušteno sada, sankcionira se i sudovi trebaju donositi odluke.
Na pitanje bi li primio Miroslava Škoru u stranku da zatraži upisnicu, Plenković je kazao da politiku HDZ-a i stava prema drugim strankama i potencijalnim partnerima donosi vodstvo stranke.
'To što se zbiva u drugim strankama su njihovi problemi i teme. Danima se provlači nijednim argumentom poduprta teza da nevidljiva ruka HDZ-a radi kuršlus u Domovinskom pokretu. Mislim da su oni demonstrirali o čemu je tu riječ. Mogu samo reći da je jedini njegov pravi poltički element koji će ostati taj da je Zoran Milanović predsjednik danas. To je njegova ostavština', kazao je predsjednik HDZ-a.
Plenković je zadovoljan turističkom sezonom i prihodima koji se ostvaruju tijekom ljeta.
'To su dobri temelji za snažan gospodarski oporavak i gospodarski rast Hrvatske u 2021. Nadamo se da će i zadnji tjedan kolovoza proći u narančastom što će pridonijeti uspjehu turističke sezone', rekao je Plenković, javlja HRT.
Dodao je kako su raspravili i ostale aktualne političke teme.
Upitan o govoru mržnje na društvenim mrežama, posebice upućen novinarki Danki Derifaj te kada će stići novi Zakon o elektroničkim medijima, Plenković je rekao kako osuđuje svaki govor mržnje, pa tako i prema Derifaj.
'To je jako loše i neprihvatljivo. Zakon će ići uskoro u drugo čitanje', rekao je predsjednik HDZ-a i Vlade te dodao kako, koliko je upućen u slučaj, manje je mržnje na medijskim portalima, a puno više na društvenim mrežama. Istaknuo je da Hrvatska nažalost ne može sama regulirati društvene mreže i ako nema globalnog rješenja nažalost malo se može napraviti.
Odgovarao je i na pitanja o mogućoj izbjegličkoj krizi nakon što su talibani preuzeli vlast u Afganistanu. Koliki broj izbjeglica možemo očekivati iz Afganistana, premijer kaže da to nitko ne zna.
'Tri su bile točke. Prva je bila što brža reakcija nas uz pomoć partnera i saveznika da se izvuku iz Afganistana svi hrvatski državljani. Taj prvi korak je uspješno napravljen. Drugi je da zajedno s ostalim akterima međunarodne zajednice stabiliziramo situaciju u Afganistanu i treći je da se naprave napori da ne dođe do novog izbjegličkog vala kakav je bio 2015. i koji bi bez ikakve dileme destabilizirao cijeli europski kontinent', kazao je premijer pojasnivši da nema više politike odradit ćemo to. Naglasio je to jednostavno nije realno niti postoji jedinstven stav među državama članicama i neka takva opća otvorenost uopće nije na dnevnom redu.
'Ali da treba biti human, pomoći ženama, djeci, profesijama koje su bile angažirane tu možemo dati doprinos', poručio je Plenković.
Koliko situacija u Afganistanu može utjecati na Hrvatsku i na mogući terorizam na Balkanu? Plenković kaže da je to opća prijetnja, no napominje kako je jedno pitanje terorizma, a drugo migracijskog vala.
'To su dvije globalne teme o kojima moramo voditi računa, ne bih to povezivao s trajanjem nečije kazne ili izlaskom iz zatvora. BiH ima svoje sigurnosne službe i siguran sam da će voditi računa o tome. Mi surađujemo u području suzbijanja terorizma sa svim državama, naravno demokratskim, i s onima koje biramo da možemo surađivati na maksimalno učinkovit način u cilju zaštite hrvatskih nacionalnih interesa', zaključio je Plenković.