Hrvatski premijer Andrej Plenković predstavio je u utorak u Parizu predstavnicima francuskih poslodavaca mogućnosti za gospodarsku suradnju između dviju zemalja, o čemu će također razgovarati i s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom s kojim se sastaje rano poslijepodne
Plenković je sudjelovao na sastanku hrvatskih i francuskih gospodarstvenika u MEDEF-u, najvećem udruženju poslodavaca u Francuskoj s više od 750.000 članica od kojih preko 90 posto otpada na male i srednje tvrtke. U sklopu Plenkovićeva posjeta u Parizu boravi i hrvatsko gospodarsko izaslanstvo u organizaciji HGK, koje predvodi predsjednik HGK-a Luka Burilović.
Plenković je u svom obraćanju francuskim poduzetnicima predstavio Hrvatsku u kratkim crtama te govorio o naporima koje vlada poduzima za lakše poslovanje poduzetnika.
"Ulažemo maksimalne napore u strukturne reforme i konsolidaciju javnih financija", rekao je Plenković.
Premijer je istaknuo poreznu reformu i smanjenje nameta za poduzeća, pojednostavljenje administrativnih postupaka, promjene u javnoj nabavi po kojima prednost imaju najbolje, a ne više najjeftinije ponude. Istaknuo je da su ti napori rezultirali poboljšanjem kreditnog rejtinga zemlje, koja je sada samo jedan stupanj ispod investicijskog, a do kraja godine cilj je dosegnuti investicijski rejting. Spomenuo je i spašavanje Agrokora.
"Reforme koje se provode poboljšavaju poslovno okruženje, koje je povoljnije za investicije", rekao je Plenković.
Prošle godine strane investicije dosegnule su iznos od 1,8 milijardi eura, a ove godine trebale bi dosegnuti rekord od dvije milijarde eura. Plenković je rekao da je pokrenut veliki investicijski ciklus koji bi do 2030. godine trebao dosegnuti tri milijarde eura, prije svega u zastarjelu željezničku infrastrukturu.
"Uvjeren sam da će u predstojećem razdoblju biti puno prigoda za investicije francuskih poduzeća, koja su dobrodošla u Hrvatsku", rekao je Plenković.
Istaknuo je da su predstojeći ciljevi Hrvatske ući u schengenski prostor, izići iz postupka prekomjernih makroekonomskih neravnoteža, dostići investicijski kreditni rejting, a u srednjoročnom razdoblju ući u eurozonu. Hrvatska s Francuskom ima dobru gospodarsku suradnju koja je regulirana Strateškim partnerstvom potpisanim 2010. godine. Svake tri godine se donosi akcijski plan za provedbu toga partnerstva.
Prošle godine trgovinska razmjena dviju zemalja iznosila je 900 milijuna eura, a u prvih šest mjeseci ove godine dosegnula je 618 milijuna eura. Izravna francuska ulaganja u Hrvatsku od 1993. godine dosegnula su milijardu eura i Francuska je 9. strani investitor u Hrvatskoj. Sudionicima skupa obratio se i predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović.
"Kroz partnerstva u lancima dodane vrijednosti – primjerice u automobilskoj industriji Francuska ima velike proizvođače, a Hrvatska ima „cutting edge“ auto tehnologiju i razvoj koji može biti nadogradnja u vidu više dodane vrijednosti konačnog proizvoda. Ove su kvalitete i prednosti hrvatskih tvrtki već prepoznate u drugim globalnim gospodarstvima, te predstavljaju odličan model i za suradnju s francuskim partnerima. Ovakvim suradnjama u većem broju sektora možemo ostvarivati zajedničke pobjede i uspjehe, te biti jedni drugima snažan poticaj i podrška", rekao je Burilović.
Istaknuo je da HGK stoji na usluzi hrvatskim poduzetnicima koji se žele širiti na francusko tržište te poručio svim francuskim poduzetnicima koji žele ući na hrvatsko tržište da se mogu obratiti HGK-u s punim povjerenjem. O mogućnosti ulaganja u turističkom sektoru govorio je ministar turizma Gari Capelli, a o mogućnosti ulaganja u prometnu infrastrukturu govorila je državna tajnica za promet Nikolina Brnjac.
Solinska tvrtka AD Plastik surađuje s najjačim svjetskim kompanijama u autoindustriji. „AD Plastik Grupa izrađuje proizvode za više od 90 modela vozila koji se isporučuju u preko 20 zemalja diljem svijeta. Prema ostvarenim poslovnim prihodima najznačajnija tržišta su nam Rusija, Slovenija, Njemačka, Francuska i Italija. Ovdje poslujemo s tvrtkama poput Renaulta, Citroena i Peugeota, a planiramo i dodatno jačanje plasmana na francusko tržište“, istaknuo je predsjednik uprave Marinko Došen.
Predsjednik uprave Podravke Marin Pucar kazao je kako je ovo prilika da se uspostave novi poslovni odnosi te je zatražio poseban sastanak s francuskim tvrtkama iz FMCG sektora. „Prehrambena industrija je područje u kojem možemo ojačati suradnju i podići trgovinsku razmjenu između naših dviju zemalja. Dobro je da su uz nas predstavnici Vlade i institucija poput HGK i MEDEF-a jer uz njihovu pomoć poduzetnici mogu puno sigurnije pristupiti otvaranju novih tržišta“, izjavio je Pucar.
Emile Di Serio iz Saint Jean Industries-a pojasnio je kako je odlazak kvalificiranih radnika u zapadne zemlje dosta velik problem koji koči investicije. Njihovo posljednje ulaganje teško 5 milijuna eura otvorilo je 80 novih radnih mjesta. „Proizvodimo aluminijske dijelove za renomirane svjetske automobilske marke. Partneri smo s Đurom Đakovićem i brojnim drugim domaćim kooperantima. Surađujemo s državnim institucijama na zadržavanju radnika i dodatnom poboljšanju ulagačke klime u Hrvatskoj“, pojasnio je Di Serio.