DIP SE NADA

Po prvi put mrtvi neće glasovati na izborima?!

02.11.2011 u 12:12

Bionic
Reading

Mrtvi na parlamentarnim izborima 4. prosinca ne bi trebali glasati, kao što ne bi trebalo biti moguće da na jednoj adresi živi čitavo selo, a zahvaljujući dobroj suradnji Državnog izbornog povjerenstva (DIP) s Ministarstvom uprave i Ministarstvom unutarnjih poslova zbog kojih su neke nepravilnosti u velikom broju uklonjene, izrazili su nadu u DIP-u na danas u Saboru održanoj konferenciji za novinare

Da bi sumnji u ispravnost podataka u popisima birača bilo što manje, predsjednik Vrhovnog suda i predsjednik DIP-a Branko Hrvatin govoreći o tom, kako je kazao, 'relativno bolnom pitanju', pozvao je 'građane da do 19. studenog provjere istinitost svojih podataka i upozore na izmjene ako ih je bilo jer se nakon spomenutog datuma baza tih podataka zaključava'.

Hrvatin je posebno naglasio da 'DIP nema ingerencije nad Zakonom o popisima birača iako se to podmetalo kao kukavičje jaje, ali da su s obzirom da nadziru zakonitost izbora upozoravali na to da biračke popise treba očistiti i ažurirati, a na tu je temu održan i niz sastanaka s Ministarstvom uprave i Ministarstvom unutarnjih poslova'. 'Neke su nepravilnosti uklonjene, nadamo se u velikom broju i više se ne bi trebalo događati da, primjerice, na jednom kućnom broju ili adresi bb ili nula bude zavedeno čitavo selo ili manji gradić', kazao je Hrvatin:

'Vjerujemo da je dio toga otklonjen, ali pozivam nadležna tijela da se sve još jednom pregleda i otklone eventualni nedostaci', poručio je Hrvatin te posebno pozvao građane da na internetskim stranicama Ministarstva uprave i preko SMS-a na broj 5454 i uz naveden JMBG, provjere svoje podatke u biračkom popisu te ih, bude li potrebe, isprave ili dopune. Koliko su podaci ukupno ažurirani, vidjet će se 28. studenoga, do tada će, naime, DIP će biti obaviješten o konačnom biračkom popisu.

Zbog crnih fondova 'skršena' bankarska tajna

Što se tiče još jednog bolnog pitanja - financiranja kampanja, DIP je s Hrvatskom narodnom bankom, bankama i FINA-om dogovorio dobivanje svih podataka o posebnim računima stranaka, koje su dužne obavijestiti DIP prilikom podnošenja kandidacijskih lista o računu te u kojoj su ga banci otvorile. Ta će banka kreirati izvod i u digitalnom ga obliku dostavljati FINA-i, a čim se dogodi uplata novca na taj račun i uđe u sustav FINA-e, taj izvod DIP preuzima u svoj sustav i može kontrolirati svaku uplatu i isplatu. 'Već iz tih izvoda bit će vidljiva visina donacija po izbornim jedinicama, pa će DIP, bude li nedopuštenih iznosa ili donacija, odmah moći reagirati, odnosno zatražiti dokumentaciju i provesti nadzor'. '

Sve to mogu provjeravati i same stranke putem te aplikacije, a hoće li ju koristiti ili ne, ovisi o njima', kazao je Hrvatin i dodao da je obuku korištenja aplikacije nakon DIP-ove prezentacije već prošlo 27 stranaka te istaknuo da jedino DIP ima uvid u sve račune svih stranaka, dok svaka od njih može kontrolirati jedino svoj račun, a javnost će o svemu biti obaviještena putem izvješća.

Zahvaljujući novom Zakonu o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe koji prvi put predviđa i kazne, stranke koje DIP uhvati u nezakonitom financiranju bit će prekršajno kažnjene novčanom kaznom u iznosu od 50.000 do 500.000 kuna. Osim stranke, novčanom kaznom od 10.000 do 20.000 kuna bit će kažnjene i osobe koje su odgovorne za financijsko poslovanje stranke. Podsjetimo, preliminarna financijska izvješća stranke će DIP-u morati dostaviti sedam dana prije izbora, a konačna izvješća najkasnije 15 dana nakon objave službenih rezultata izbora.

'Sama izvješća bez kontrole ne bi imala veliku snagu, a s druge strane objava nakon izbora zakida birače za informacije važne pri donošenju odluke za koga glasovati', istaknuo je Hrvatin.

PREDAJA LISTA I IZBORNI ROKOVI

Stranke, neovisne liste i kandidati za zastupnike manjina kandidature će moći predati do ponoći 14. studenog.

DIP će ih objaviti do ponoći 16. studenog i tada počinje službena predizborna promidžba.

Izborna šutnja traje od 3.12. u ponoć do 4.12. u 19 sati.

Glasovanje za izbore traje 4. prosinca od 7 do 19 sati.

Izborno povjerenstvo izborne jedinice zbrojit će rezultate glasovanja na biračkim mjestima na svom području najkasnije u roku 24 sata od sata zatvaranja biračkog mjesta.

'Spomenuti zakon možda ima svojih mana, nije do kraja dorečen, ali DIP-u je omogućio određene alate potrebne za nadzor', dodao  je te govoreći o listama - s obzirom da je jučer počeo teći rok od 14 dana u kojemu su izborni kandidati dužni DIP-u dostaviti svoje liste, rekao da jučer nije pristigla ni jedna lista što ne čudi jer prema iskustvu, one se uglavnom podnose zadnjih dana, pa i zadnjih sati.

Naglasio je da će DIP, kao što je bila i dosadašnja praksa, s prvim prijevremenim izbornim rezultatima izaći u 21 sat. Međutim, napomenuo je da će do tada biti obrađen vrlo mali broj biračkih mjesta, pa ni rezultati neće biti značajni, pimjerice, na izborima 2007. do 21 sat obrađeno je 465 biračkih mjesta u Hrvatskoj i sedam u inozemstvu, drugim riječima 7,28 posto.

Također, istaknuo je da je tri televizijske kuće dozvoljeno da mogu putem jedne agencije na izborni dan provoditi izlazne ili tzv. exit poll ankete, te posebno naglasio da su dužne obavijestiti birače o kakvoj je vrsti ankete riječ jer će izborna šutnja trajati do zatvaranja birališta 4. prosinca u 19 sati, nakon čega mediji mogu objavljivati svoja izvješća o izborima i rezultate izlaznih anketa.

DIP je do ponoći na dan izbora 2007. obradio 3.704 od ukupno oko 6.500 biračkih mjesta, ili njih 56,55 posto, dok je 99,18 posto bilo obrađeno u 6 sati ujutro idućeg dana.

'To je vrlo brza dinamika rada i nadam se da ćemo istu dinamiku uspjeti održati i na predstojećim izborima', poručio je Hrvatin te u pregledu statističkih podataka podsjetio na trend pada broja kandidacijskih, posebno neovisnih lista u protekla dva izborna ciklusa. Naime, 2003. DIP je objavio 360 pravovaljanih lista, od kojih je bilo 50 neovisnih, a 2007. lista je bilo 251, od čega je njih 16 bilo neovisnih.