Kad je Pte Oleksander Bezverkhny evakuiran u bolnicu Feofaniya u Kijevu, malo je tko vjerovao da će preživjeti. 27-godišnjak je zadobio tešku ozljedu trbuha, a geleri su mu probili stražnjicu. Amputirane su mu obje noge
Tada su liječnici otkrili da su njegove infekcije otporne na antibiotike koji se često koriste. Ionako zastrašujući zadatak spašavanja njegova života postao je gotovo beznadan, piše BBC.
Antimikrobna rezistencija (AMR) je kada bakterije evoluiraju i uče kako se obraniti od antibiotika i drugih lijekova, čineći ih neučinkovitima.
Ukrajina nije jedina zemlja pogođena ovim problemom. Oko 1,4 milijuna ljudi u svijetu umrlo je od AMR infekcije 2021., a u Ujedinjenom Kraljevstvu je 2023. bilo 66 730 ozbiljnih infekcija otpornih na antibiotike. Međutim, čini se da je rat ubrzao širenje višestruko rezistentnih patogena u Ukrajini.
Klinike za liječenje ratnih ozljeda bilježe nagli porast slučajeva AMR-a. Više od 80 posto svih pacijenata primljenih u bolnicu Feofaniya ima infekcije uzrokovane mikrobima koji su otporni na antibiotike, prema zamjeniku glavnog liječnika dr. Andriju Strokanu.
Ironično je da infekcije otporne na antimikrobne lijekove često potječu iz medicinskih ustanova.
Medicinsko osoblje pokušava slijediti stroge higijenske protokole i koristiti zaštitnu opremu kako bi se smanjilo širenje ovih infekcija, ali objekti mogu biti pretrpani ljudima ozlijeđenima u ratu.
Vojnici prolaze kroz više bolnica
Dr. Volodymyr Dubyna, voditelj JIL-a bolnice Mečnikov, rekao je da je od početka ruske invazije samo njegova jedinica povećala broj kreveta sa 16 na 50. Broj osoblja je pao jer su mnogi zaposlenici ili bježali od rata ili su se pridružili vojsci.
Dr. Strokan je objasnio da te okolnosti mogu utjecati na širenje AMR bakterije.
'Na odjelima kirurgije jedna medicinska sestra brine o oko 15-20 pacijenata. Ona fizički ne može ribati ruke u potrebnoj količini i učestalosti kako se ne bi širila infekcija', objasnio je.
Priroda ovog rata također znači da su pacijenti izloženi daleko većem broju sojeva infekcije nego što bi bili u mirnodopskim uvjetima. Kada je vojnik evakuiran iz medicinskih razloga, često će proći kroz više objekata, svaki sa svojim sojevima AMR-a. Iako medicinski stručnjaci kažu da je to neizbježno zbog razmjera rata, to samo pogoršava širenje AMR infekcija.
To je bio slučaj s Pte Bezverkhnyjem koji je liječen u tri različite ustanove prije nego što je stigao u bolnicu u Kijevu. Budući da se njegove infekcije nisu mogle liječiti uobičajenim lijekovima, stanje mu se pogoršavalo i pet je puta dobio sepsu.
Ova situacija je drugačija od drugih nedavnih sukoba, na primjer rata u Afganistanu, gdje bi zapadni vojnici bili stabilizirani na licu mjesta, a zatim zrakom prebačeni u europsku kliniku, umjesto da prolaze kroz više različitih lokalnih ustanova.
Teško dolaze do skupih antibiotika
To ne bi bilo moguće u Ukrajini jer priljev pacijenata nije viđen od Drugog svjetskog rata, prema dr. Dubyni, čija je bolnica u Dnjepru susjedna regijama na prvoj crti bojišnice. Nakon što su pacijenti dovoljno stabilni, ako ima mjesta prebacuju se u drugu kliniku kako bi se oslobodio kapacitet.
Uz toliki broj ranjenih, ukrajinske bolnice si ne mogu priuštiti izolaciju zaraženih pacijenata. To znači da se multirezistentne i opasne bakterije nekontrolirano šire.
Problem je što se infekcije koje uzrokuju moraju liječiti posebnim antibioticima s 'rezervne' liste. Ali što ih liječnici češće propisuju, bakterije se brže prilagođavaju, čineći i te antibiotike neučinkovitima.
U slučaju Ptea Bezverkhnyja liječnici su morali koristiti vrlo skupe antibiotike koje su volonteri nabavili iz inozemstva. Nakon godinu dana u bolnici i preko 100 operacija, njegovo stanje više nije opasno po život.
Liječnici su mu uspjeli spasiti život. Kako patogeni postaju sve otporniji, borba za spas drugih postaje samo teža.