Američka administracija je u šoku nakon što je Elon Musk zatražio od zaposlenika saveznih agencija da dostave izvještaj o svom radu u proteklom tjednu ili će biti otpušteni
Njegov zahtjev izazvao je val otpora unutar same administracije, a nekoliko ključnih institucija, uključujući FBI i State Department, naložilo je zaposlenicima da ignoriraju Muskove upute dok ne dobiju službene smjernice.
Sve se to odvija u jeku kaotične kampanje smanjenja broja zaposlenih u saveznim institucijama, koju predvodi Musk. U prvim tjednima Trumpove administracije, njegov odjel otpustio je više od 20.000 zaposlenika i ponudio otpremnine za još 75.000, obuhvaćajući širok raspon državnih tijela – od Ministarstva obrane, tradicionalnog republikanskog prioriteta, do Ureda za financijsku zaštitu potrošača, gdje su svi zaposlenici dobili nalog da obustave rad.
Napetosti u administraciji: FBI i State Department protiv Muska
Unatoč snažnim političkim vezama, Muskova radikalna metoda upravljanja državnim aparatom nije naišla na bezrezervnu podršku unutar Trumpove administracije. Dužnosnici imenovani od strane republikanske vlasti u ključnim institucijama, poput FBI-ja i State Departmenta, poslali su zaposlenicima e-mailove s jasnim naputkom da ne odgovaraju na Muskove zahtjeve izvan svojih zapovjednih lanaca, javlja CNBC.
„FBI, putem ureda ravnatelja, nadzire sve naše postupke pregleda“, napisao je zaposlenicima direktor FBI-ja Kash Patel, čime je jasno dao do znanja da Muskova naredba ne vrijedi unutar te agencije.
Slične upute zaposlenicima su poslale i druge institucije, poput Ministarstva obrane, Ministarstva domovinske sigurnosti, Obrazovanja i Trgovine, kao i Federalna korporacija za osiguranje depozita, Nacionalni institut za zdravlje i Porezna uprava. Prema izvorima bliskim administraciji, čak će i obavještajne agencije naložiti zaposlenicima da ne odgovaraju na Muskove zahtjeve.
Neviđena čistka u saveznim institucijama
Muskov Odjel za učinkovitost vlade uveo je dramatične rezove u broju zaposlenih u saveznim institucijama, što je dovelo do problema u ključnim državnim funkcijama. Masovna otpuštanja zahvatila su i sektore koji su od vitalne važnosti za nacionalnu sigurnost i javno zdravstvo.
Posebno zabrinjavajući bio je slučaj unutar Ministarstva energetike, gdje je vlada bila prisiljena hitno ponovo zaposliti stručnjake odgovorne za sigurnost američkog nuklearnog arsenala. Također, zbog smanjenja broja zaposlenih u institucijama koje prate i kontroliraju javno zdravstvo, borba protiv epidemije ptičje gripe – koja je već uzrokovala nagli rast cijena jaja – postala je ozbiljno ugrožena.
Zaposlenici dobili ultimatum: ‘Što ste radili prošli tjedan?’
U subotu navečer zaposlenici savezne vlade primili su e-mail s naslovom ‘Što ste radili prošli tjedan?’, poslan s adrese ljudskih resursa Ureda za upravljanje osobljem. U poruci se tražilo da do ponedjeljka u 23:59 po istočnom vremenu (04:59 GMT u utorak) dostave detaljan izvještaj o svom radu.
Iako e-mail nije sadržavao izravnu prijetnju otkazom, nedugo prije toga Musk je na svojoj društvenoj mreži X objavio da će svi koji ne odgovore na upit biti smatrani da su podnijeli ostavku.
Ovakav pristup izazvao je šok i zbunjenost među zaposlenicima, a u nekim institucijama odmah su uslijedili interni odgovori koji su ukazivali na neobičnost i nelegitimnost takvih zahtjeva.
„Da budemo jasni – ovo je neuobičajeno, neočekivano i zahtijeva dodatnu provjeru“, napisao je visoki dužnosnik Nacionalnog centra za informacije o okolišu, koji djeluje unutar Ministarstva trgovine.