TAKTIČKA ANALIZA

Portugal (previše) ovisi o dvojcu Cristiano Ronaldo - Nani

Bionic
Reading

Pod vodstvom Paula Benta Portugal teži atraktivnom, napadačkom nogometu, a često i uspijeva tako igrati. Ako dvojac Ronaldo - Nani bude spreman i u formi, Bentova momčad mogla bi imati uspješan turnir, ali problem je u tome što momčad možda i previše ovisi o njima

Ovaj tekst objavljen je u sklopu Guardianove medijske mreže za Euro 2012 - projekta kooperacije između nekih od najkvalitetnijih nogometnih autora i medija u svakoj od 16 zemalja-sudionica natjecanja.

Vítor Hugo Alvarenga novinar je portugalskih online novina i nogometne TV emisije Maisfutebol.

Omiljeni sustav izbornika Paula Benta je 4-3-3, ali sa bitnom korekcijom u sredini. Naime, Portugalci u ovom trenutku nemaju pravog, prirodnog playmakera (kao što je nekoć bio Deco), pa Bento mora improvizirati, to radi s tri pokretljiva veznjaka, koja međusobno izmjenjuju pozicije.

Izbor na golu čini se suženim na Ruija Patricija, koji je imao sjajnu sezonu u Europskoj ligi, što ga stavlja ispred Eduarda s obzirom da ovaj nije branio za svoju Benficu. Dvadesetčetverogodišnji vratar Sportinga dostigao je potrebnu razinu zrelosti i svi vjeruju da će na Euru zračiti samopouzdanjem. Jedna njegova obrana ostala je posebno urezana u pamćenje - trenutak kada je u sudačkoj nadoknadi obranio udarac Joea Harta u utakmici s Manchester Cityem, omogućivši Sportingu plasman u iduću rundu natjecanja.

Obrana bi mogla biti Ahilova peta. Bento je nakon međusobnog sukoba odlučio izostaviti Josea Bosingwu - izbornik tvrdi je igrač preskočio jednu prijateljsku utakmicu tvrdeći da je ozljeđen, iako to nije bio, pa od tada nije pozivan. Tako će silom prilika na desnu stranu Joao Pereira iz sportinga. Radi se o dobrom igraču, ali njegov temperament je čudan i teško obuzdava bijes. Dobra vijest je da su mu se takvi ispadi do sada događali samo u domaćem prvenstvu, dok je u reprezentaciji igrao na visokoj razini.

Bento je zbog svađe izgubio i vrijednog stopera. Doduše, krivnja je na samom Ricardu Carvalhu, koji je u jednom trenutku, nakon što je shvatio da će mu Pepe preuzeti mjesto u startnoj postavi, jednostavno izašao sa treninga i još se nije vratio. Bento tvrdi i da neće - barem ne dok je on sam izbornik. Tako će stoperski dvojac na Euru činiti Carvalhov klupski kolega iz Real Madrida te Zenitov tridesetogodišnjak Bruno Alves - Pepe i Alves odlično se poznaju još iz Porta, a razlog za zabrinutost ostaje gruba igra kojoj obojica teže, što bi ih moglo koštati isključenja. Naravno, Carvalhov izostanak minus je i u smislu da Pepe mora u obranu, umjesto na poziciju zadnjeg veznog, gdje se najbolje snalazi.

Na lijevoj strani nedodirljiv je još jedan igrač iz Real Madrida - Fabio Contreao, od kojeg Portugalci ovog ljeta puno očekuju.

U veznom redu nema igrača isključivo defenzivnih ili ofenzivnih sklonosti, pa je Bento prisiljen koristiti one koji su u stanju igrati u oba smjera. Doduše, Chelseajev Raul Meireles je često najpovučeniji, a ispred njega vjerojatno će igrati Joao Moutinho (Porto) i Carlos Martins (Benfica, proteklu sezonu na posudbi u Granadi). Ova dvojica su fizički nešto slabiji, pa bi nedostatak snage mogao biti mana, ali su zato tehnički maksimalno potkovani, što Bentovoj momčadi donosi brzinu i tečnost. Umjesto Martinsa bi mogao zaigrati i Miguel Veloso (Genoa), igrač lijeve strane koji je defenzivno orijentiran i od velike pomoći Meirelesu.

Naprijed su neupitna dva igrača svjetske klase, Cristiano Ronaldo i Nani, i tu se Portugal može mjeriti sa najboljim europskim momčadima. Ako ovaj dvojac bude spreman i u formi, Bentova momčad mogla bi imati uspješan turnir, ali problem je u tome što momčad možda i previše ovisi o njima. Pozicija centarfora uzrokuje glavobolje: Helder Postiga, doduše, igra puno bolje za reprezentaciju nego za klub (trenutno u Zaragozi) i favorit je za startera ispred Huga Almeide iz Bešiktaša.


Pod vodstvom Paula Benta Portugal teži atraktivnom, napadačkom nogometu, a često i uspijeva tako igrati. Strategija je zasnovana na brzoj razmjeni lopte između trojca u sredini i Nanija na desnom krilu. Ronaldo je najčešće lijevo, ali zapravo ima slobodnu ulogu, kako bi individualnom kvalitetom mogao stvarati šanse. Njih dvojica na krilima glavni su portugalski adut, a podršku im najčešće pruža jednak veznjak na vrhu šesnaesterca, slobodan i spreman za šut. Taj veznjak je najčešće Martins ili Meireles, dok je Joao Moutinho mozak ove momčadi, koji rijetko kada pogriješi dodavanje, ali Portugal se ne oslanja toliko na mozak, koliko na krila.