Iz Ministarstva zdravlja kažu kako je prema izvješćima epidemiologa zdravstvena situacija na poplavljenim područjima zadovoljavajuća iako postoji povećan rizik od zaraznih bolesti zbog moguće kontaminacije vode i hrane, ozljeđivanja i ugriza životinja
Na području Požeško-slavonske županije, dvoje se ljudi javilo na infektološki odjel, ali bolest najvjerojatnije nije vezana uz poplavu, jer ti pacijenti nisu s poplavljenog područja. Nakon poplava uglavnom prijete crijevne zarazne bolesti zbog kontaminacije životnog prostora otpadnim vodama. Također je moguća kontaminacija vodovodne vode, ali sve dok građani slušaju upute lokalnih službi o korištenju vodovodne vode, taj se put infekcije može kontrolirati.
Naravno, u poplavljenim područjima građani ne smiju koristiti bunarsku vodu za konzumaciju. Dodatno, postoji opasnost od ugriza glodavaca i zmija koji su zbog poplava došli u bliži kontakt s ljudima nego što je uobičajeno i postoji rizik od bolesti koje prenose glodavci svojim izlučevinama, ako njihove izlučevine dođu u kontakt s hranom i vodom za piće.
U organiziranom smještaju evakuiranih osoba vodoopskrba i prehrana su u kontroliranim uvjetima te je rizik od crijevnih zaraznih bolesti nizak. Međutim, zbog gustog smještaja povećan je rizik od prijenosa bolesti koje se šire kontaktom i kapljičnim putem.
Ljekarne su otvorile vrata kako bi svi oni koji trebaju lijekove, a nisu ih ponijeli tijekom evakuacije, mogli nabaviti putem svojih liječnika obiteljske medicine. Hitna medicinska služba i sanitetski prijevozi u proteklih 36 sati odradili su 158 intervencija s ukupno 28 timova. U tijeku je aktiviranje mreže za psihološke krizne intervencije čiji će članovi pružiti psihološku prvu pomoć u sabirnim centrima na poplavljenom području, javljaju iz Ministarstva zdravlja.
Ministar upozorava na opasnost od epidemije ospica
Ministar zdravlja Rajko Ostojić izjavio je danas u Varaždinu da je njegovo ministarstvo ispunilo svoje zadaće u vezi s ublažavanjem posljedica katastrofalnih poplava u istočnoj Slavoniji te da je na terenu 30 ekipa hitne pomoći, izvijestila je Hina.
Kako je istaknuo, odmah je osnovan krizni stožer koji neprekidno radi, a na terenu je cijelo vrijeme 30 ekipa hitne medicinske pomoći koje su imale oko 200 intervencija. Dodao je da potpuno funkcionira opskrba lijekovima.
Ministar Ostojić podsjetio je na epidemiju ospica u BiH koja bi se zbog migracije stanovništva mogla proširiti te istaknuo da su svi napuci za stanovništvo potpuno jasni i objavljeni na mrežnim stranicama tog ministarstva i Zavoda za javno zdravstvo.