Odluka SAD-a da pauzira inozemnu pomoć ozbiljno utječe na globalno zdravlje pogađajući programe za borbu protiv dječje paralize, HIV-a i drugih bolesti, objavio je u srijedu šef Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus
Pozvao je Washington da preispita svoju odluku dok se ne nađe rješenje.
"Brinu nas neki potezi američke vlade koji ozbiljno utječu na globalno zdravlje", izjavio je Tedros na virtualnoj konferenciji za novinare u Ženevi.
Predsjednik Donald Trump je nedugo nakon preuzimanja dužnosti u siječnju zamrznuo isplate inozemne pomoći dok se ne provede revizija programa.
Tedros je rekao da je suspenzija Predsjedničkog interventnog plana za AIDS (PERFAR) zaustavila liječenje HIV-a, testiranje i prevenciju u 50 zemalja.
"Klinike su zatvorene a zdravstveni radnici su pušteni kući", rekao je dodajući da WHO pokušava pomoći tim državama da premoste nedostatak antiretroviralnih lijekova.
Pogođena su i nastojanja da se iskorijeni dječja paraliza te odgovor na majmunske boginje, a u Mjanmaru je 60.000 ljudi ostalo bez po život važnih usuga.
"Pozivamo SAD da razmotri da nastavi financiranje, barem dok se ne nađu neka rješenja"; istaknuo je Tedros.
Uz zamrzavanje pomoći, Trump je također krenuo s povlačenjem Sjedinjenih Država iz WHO-a prvog dana svog predsjedništva, što također narušava suradnju, posebice u borbi protiv epidemija i gripe, rekao je Tedros.
Maria Van Kerkhove, privremena direktorica za pandemije i epidemije, rekla je da WHO nije dobio izvješća o gripi od američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti od otprilike 24. siječnja.
"Nastavljamo kontaktirati s našim kolegama i američkim vladinim agencijama. Nismo dobili odgovor od njih, ali nastavit ćemo se obraćati i ponovno se nadamo da će se ta razmjena nastaviti", rekla je.