Benjamin Ferencz, jedan od glavnih tužitelja na nirnberškim procesima, suđenjima nacističkim zločincima nakon Drugog svjetskog rata, umro je u dobi od 103 godine.
Ferencz je progonio njemačke dužnosnike optužene za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine.
Među optuženima su bili četvorica zapovjednika specijalne nacističke policijske formacije SS, koja je ubijala bespomoćne žene, muškarce i djecu u okupiranim područjima istočno od Njemačke.
Ferencz je bio posljednji živući tužitelj sa suđenja, prema američkom muzeju posvećenom holokaustu, koji ga je nazvao "predvodnikom potrage za pravdom za žrtve genocida i (s njim) povezanih zločina".
Umro je u petak u ustanovi za njegu u američkoj saveznoj državi Floridi, objavili su američki mediji u subotu, citirajući njegovog sina Dona Ferencza.
Ferencz je rođen 1920. u rumunjskoj pokrajini Transilvaniji u obitelji ortodoksnih židova, a s roditeljima je emigrirao u Sjedinjene Američke Države kad je bio dijete.
Odrastao je u skromnim uvjetima u New Yorku, a kasnije je studirao na Pravnom fakultetu Harvard.
Prije nego je ušao u povijest kao tužitelj, kao američki vojnik je prisustvovao oslobođenju nekoliko koncentracijskih logora, čime su otkriveni užasni nacistički zločini.
Nije imao ni 30 godina kada je u njemačkom gradu Nuernbergu vodio postupak protiv nacističkih ratnih zločinaca.
Nakon Drugog svjetskog rata, pobjednički saveznici su krajem studenog 1945. započeli suđenje najvišim dužnosnicima nacističkog režima u gradu Nuernbergu, koji je Adolf Hitler namjeravao učiniti središtem svog Trećeg Rajha.
Hitlerov zamjenik Rudolf Hess i šef njemačkog ratnog zrakoplovstva Herman Goerring bili su među optuženima.
Glavno suđenje je završilo nakon gotovo godinu dana s 12 smrtnih kazni.
Nakon glavnog suđenja održana su takozvana naknadna suđenja u Nuernbergu u razdoblju između 1946. i 1949.
Bilo je 12 takvih suđenja, a Ferencz je bio glavni tužitelj u jednom koje se usredotočilo na pokretne nacističke eskadrone smrti poznatije kao Einsatzgruppen.
Dvadeset nacističkih dužnosnika je proglašeno krivim za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i sudjelovanje u zločinačkom pothvatu zbog njihove uloge u ubijanju više od milijun ljudi.
Međunarodni sud pravde u Hagu (ICJ), koji je Ferencz nazivao svojom "bebom" nakon što se zalagao za njegovu uspostavu, izrastao je na temeljima događanja na nirnberškom procesu.
"Naučio sam da rat može od inače pristojnih ljudi učiniti masovne ubojice. Sam rat uništava svaki osjećaj za moral, a glorificira se stoljećima", rekao je Ferencz u intervjuu za njemačku agenciju dpa 2020.
Apelirao je na mlađu generaciju da slijedi njegov primjer.
"Moramo štititi prava, minimalna prava svih ljudskih bića da žive u miru i dostojanstvu u svakoj zemlji. To je moj cilj. Ako dijelite (taj) cilj, uradite što god možete".