Nekonvencionalni grčki ministar financija Janis Varufakis izložen je snažnim medijskim napadima, naročito njemačkih medija koji su se u sporu oko grčkog duga svrstali na stranu svoje vlade. Mediji ga nazivaju 'celebom' čije ponašanje nikako ne pomaže Grcima u rješavanju duga, već naprotiv. Europski izvori ističu kako je postao glavni problem u pregovorima o grčkom dugu pa se čak nagađa o njegovoj smjeni. No on se ne da smesti i na svom blogu piše - 'O Grcima i Nijemcima: Ponovno zamišljanje naše zajedničke budućnosti'
'U zapaljivim intervjuima, ponašanjem koje je daleko od toga da ga se definira diplomatskim, fotografijama u časopisima za slavne i nepristojnim gestikuliranjem, grčki je ministar financija važan problem Grčke u njezinim nastojanjima da postigne dogovor sa svojim financijskim partnerima', zabilježila je agencija.
Mnogi vjeruju da je novi ministar financija donio dašak svježine u razgovorima s europskim partnerima o ispunjavanju strogih mjera štednje koje su nametnute Grčkoj tijekom posljednjih pet godina. Međutim, njegovo neprestano razbijanje konvencija iz Europskih smjernica iznenadilo je, navodno, ne samo njegove kolege ministre financije i birokrate u Bruxellesu.
Reuters izvještava da se Varufakis u manje od dva mjeseca - otkako je preuzeo ministarsku funkciju – otuđio od mnogih svojih sugovornika u Berlinu, Bruxellesu i Frankfurtu i time gotovo postao teret svojoj zemlji koja se bori vratiti se u normalu i ostati u eurozoni.
Ne smatraju, međutim, svi da je to isključivo Varufakisova krivnja. Grčki dužnosnici za njega kažu da ima karizmu, da je toliko opušten da ostavlja bez teksta. 'On pita, ali ne dobiva odgovore. Poput, recimo ovoga: Izgubili smo trećinu nacionalnog dohotka, kako onda možemo vratiti zajmove?' ističu. Varufakisova 'intelektualna karizma izaziva divljenje i prezir'.
Zbog neugodnih i provokativnih pitanja, Varufakis je mnogim europskim dužnosnicima dignuo tlak, a neki priželjkuju njegovu smjenu. Stoga ne čude medijski napadi neimenovanih izvora na njegovu ličnost.
U jeku medijske kampanje protiv Varufakisa njemačka državna televizija ARD suočila je grčkog ministra financija sa snimkom na kojoj se vidi kako on navodno pokazuje srednji prst Njemačkoj.
Na snimci je zabilježen Varufakisov govor na zagrebačkom Subversive Festivalu 2013., u kojem je on, govoreći da je Grčka trebala bankrotirati još 2010. i ostaviti Berlinu da sam rješava problem kredita koje su njemačke banke davale grčkoj državi, navodno pokazao srednji prst Njemačkoj.
Varufakis je osporio autentičnost snimke navodeći da nije učinio neumjesnu gestu, a njemačka televizija naknadno je priznala da je riječ o montaži načinjenoj isključivo za potrebe satiričke emisije.
'Nesretna epizoda s montiranim srednjim prstom ilustrira način na koji je bankarska kriza iz 2008. počela podrivati loše osmišljenu europsku monetarnu uniju tako što je ponosne nacije okrenula jedne protiv drugih', napisao je na svom blogu u petak naslovljenom 'O Grcima i Nijemcima: Ponovno zamišljanje naše zajedničke budućnosti'.
Njemački TV voditelj, komičar Jan Boehmermann priznao je da je montirao videosnimku na kojoj se vidi kako grčki ministar financija Janis Varufakis pokazuje srednji prst Njemačkoj. Objasnio je da je to učinio da pokaže kako je lako medijski širiti negativnu sliku o 'grčkoj rock zvijezdi'.
Varufakisu u prilog nije išla ni vlastita taština, jer si je priuštio flambojantne fotke u časopisu za slavne. Pustio je fotoreportere Paris Matcha koji su vrlo uvjerljivo predočili blagodati visokog životnog standarda ministra Varufakisa i njegove supruge. O takvom blagostanju većina Grka može samo sanjati. Ultraljevičari njegove Sirize zbog toga su ga javno kritizirali.
Varufakisov imidž nastavio se urušavati svakim novim tekstom. Jedan neimenovani europski dužnosnik u razgovoru za Reuters o njemu je rekao: 'On je dobar momak, ali stvari ne funkcioniraju tako. S Varufakisom je teško nešto održati u sferi privatnosti.' Grčki ministar zapravo je direktno optužen da javnosti otkriva previše, da je indiskretan i nepouzdan što stvara nepovjerenje investitora.
'Varufakis ima ozbiljnu odgovornost po pitanju odnosa Grčke i eurozone. Ponekad je zastupanje zemlje personalizirano, posebno u intimnom okruženju poput Eurogrupe', tvrdi izvor.
Mediji navode da iako trenutačno nitko ne traži njegovu glavu na pladnju, to ne znači da bi takav zahtjev mogao uslijediti ako Varufakis ne promijeni svoje ponašanje. Primjerice, nedavno je predsjednik Europske komisije Juncker tražio od Ciprasa da poruči Varufakisu da olabavi malo retoriku i smanji ton, navodi Neovisna balkanska novinska agencija
U Reutersovu članku izraženo je i mišljenje da problem možda nije Varufakis, već Cipras koji traži ratne reparacije od Njemačke, no odgovornost je na ministru financija jer je njegova zadaća umiriti tržišta i baviti se brojkama, a ne parolama.
Navodno grčke pregovore, navodi Reuters pozivajući se na neimenovane izvore, komplicira neprijateljstvo između Varufakisa i njemačkog kolege Wolfganga Schaeublea.
No stvarni razlog teškoća u Eurogrupi predvođenom Schaeubleom, jest, tvrde upućeni, njihovo nastojanje da u potpunosti podčine novu grčku vladu na način vidljiv diljem Europe, a preko starog obrasca: zajmovnim sporazumima, memorandumima i nadzorom. Posebno im je stalo poslati lekciju o prihvatljivom ponašanju prije ključnih izbora u, također prezaduženoj Španjolskoj, gdje inačica Sirize - Podemos ide prema pobjedi.
'Novi zajmovi ne predstavljaju spas za Grčku, već cinično prebacivanje dugova privatnih banaka na slaba pleća najugroženijih državljana Grčke', napisao je u petak Varufakis na svom blogu.
'U 2010. godini, Grčka nije dugovala ni jedan jedini euro njemačkim poreznim obveznicima. Nismo imali pravo pozajmljivati od njih ili od drugih europskih poreznih obveznika, jer je naš javni dug bio neodrživ i točka. To je bilo moj ključni stav u 2010., kada Grčka nije trebala pozajmiti ni jedan euro prije no što uđe u proceduru za restrukturiranje duga i djelomično bankrotira prema vjerovnicima iz privatnog sektora', piše Varufakis.
Već je u tom razdoblju bilo, ocijenio je, očigledno da Grčka ne može otplatiti postojeće zajmove.
'Znatno prije svibnja 2010. kada je Grčka zatražila spašavanje, pozvao sam europske građane da kažu svojim vladama da ni ne pomišljaju na njih prebaciti osobne gubitke', navodi grčki ministar financija.
U 2015. godini, Grčka je, prema Varufakisovim riječima, i dalje u krizi dok Grci i Nijemci igraju igru uzajamnog prebacivanja krivice.
Prema njegovim riječima, pravi put za stavljanje točke na ovu toksičnu igru i za fokusiranje na zajedničke interese dviju zemalja jest 'brži rast i reformiranje Grčke, tako da bude u stanju otplatiti zajmove koje nikada nije ni trebala uzimati. Istovremeno pazi na svoje građane kao što jedna moderna europska država treba činiti'.
Kao da je poslušao Junckerovu poruku o ublažavanju retorike, Varufakis se na svom blogu pozitivno izrazio o sporazumu od 20. veljače postignutog s Eurogrupom kazavši kako nudi odličnu priliku za napredak, tražeći njegovo hitno provođenje.
'Naš je zajednički zadatak redizajniranje Europe kako bi Nijemci i Grci, zajedno sa svim Europljanima, mogli ponovo zamisliti našu monetarnu uniju kao područje zajedničkog prosperiteta', zaključio je u blogu Varufakis.