Državno izborno povjerenstvo (DIP) u ponedjeljak je, na osnovi rezultata glasovanja sa svih 6533 biračkih mjesta, utvrdilo i objavilo da je za hrvatskog predsjednika izabran Zoran Milanović. Predsjednik DIP-a Đuro Sessa čestitao mu je na izbornoj pobjedi u svoje i ime Povjerenstva.
Milanović je u drugom izbornom krugu dobio 1.034.389 glasova, njegova protukandidatkinja Kolinda Grabar-Kitarović 929.488 glasova.
Sessa je na konferenciji za novinare istaknuo da su sedmi predsjednički izbori prošli uredno, mirno, „zakonski potpuno perfektno“. „Još jednom se pokazalo da je hrvatsko društvo zrelo i da izbore može provoditi tako da zaista mogu biti primjer za funkcioniranje izbornog sustava, ne samo u Hrvatskoj, nego i šire“, naglasio je.
Zahvalio je svima koji su sudjelovali u izbornom procesu, od stručne službe DIP-a, preko promatrača do djelatnika u općinama i gradovima.
Predsjednik DIP-a naveo je kako je od 3.734.115 birača, koliko je moglo sudjelovati na izborima, glasovalo 2.053.848 birača, odaziv je dakle 55 posto.
Nevažećih glasačkih listića bilo je 89.415 odnosno 4,35 posto.
Zanimljiva je usporedba s prvim izbornim krugom kada ih je bilo 22. 218, rekao je Sessa, navodeći kako je i prije pet godina u drugom krugu predsjedničkih izbora bilo 60. 728 nevažećih glasova, a u prvom 27. 791.
Pokazuje se da u drugom krugu uvijek ima više nevažećih nego u prvom, to je zanimljiv podatak, možda za sociologe, da istraže zbog čega se to događa, kazao je predsjednik DIP-a.
Zanimljivo je kad se pojavila sms poruka o navodnoj kupnji glasova
Sessa je opetovao kako sve upućuje da sms poruka, koja se u nedjelju pojavila na društvenim mrežama, upućujući na moguću kupnju glasova, nije istinita, a zanimljivim je ocijenio vrijeme u kojem se pojavila.
„Za sada, dok policija ne utvrdi sve - čini nam se da se, ipak, ne radi o istinitoj poruci kojom bi se zaista pozivalo birače da glasuju i da za to dobivaju naknadu“, rekao je Sessa.
„Osoba koja je poruku dobila iz nekih ju je razloga stavila na Facebook i ona se geometrijskom progresijom proširila internetom i postala vijest“, naveo je.
Sessa zanimljivim drži vrijeme u kojem se poruka pojavila.
„Ne bih govorio o teorijama zavjere, ali zanimljivo je vrijeme u kojem se pojavila, između 16 i 17 sati“, kazao je, tumačeći kako se pojavila u trenutku „kad se izborni proces smirio“.
Činjenica jest da je ta poruka izazvala dosta pažnje, rekao je Sessa koji ne isključuje mogućnost kazne za osobu koja je sms poruku poslala, odnosno koja ju je stavila na društvene mreže.
„Moguće su, možda, neke prekršajne sankcije, ali koje - puno me pitate“, odgovorio je, te potvrdio da se na nedjeljnim izborima kršila izborna šutnja i da se krši sve više.
Svjestan je da je uz sadašnji protok informacija i nove medije kršenje vrlo teško spriječiti, na predsjedničkim izborima pogotovo, jer nema kazni za one koji krše šutnju.