novi udari

Prekid primirja: Ukrajina lansirala dronove na Rusiju, stigao brz odgovor

26.03.2025 u 07:28

Bionic
Reading

Rusija je tijekom noći pokrenula napad bespilotnim letjelicama na ukrajinsku luku Mikolajiv s izlazom na Crno more i pogodila rudarski grad Krivij Rih u najvećem napadu bespilotnim letjelicama na taj grad u ovom ratu, rekli su u srijedu ukrajinski dužnosnici. Istovremeno, rusko ministarstvo obrane priopćilo je da su njegove snage tijekom noći uništile najmanje devet ukrajinskih dronova, uključujući dva iznad voda Crnog mora

Gradonačelnik Mikolajiva rekao je da je u srijedu rano ujutro došlo do nestanaka struje u gradu, nakon izvješća guvernera regije da je tijekom noći iznad regije uništeno sedam dronova. Još nije jasno je li prekid struje iz opreza ili je rezultat noćašnjeg napada na Mikolajiv.

Rusija je također napala središnji ukrajinski grad Krivij Rih, u čemu je došlo do požara i oštećene zgrade, ali je napad prošao bez žrtava, rekao je čelnik gradske vojne uprave.

"Očito okupatori ovako 'žele mir', napisao je Oleksandr Vilkul, čelnik vojne uprave na Telegramu, opisujući to najvećim napadom dronovima na grad u ovom ratu. "Najvažnije je da nije bilo mrtvih i ozlijeđenih.

Reuters nije mogao neovisno provjeriti izvješća iz Mikolajiva i Krivog Riha. Razmjeri i mete napada Krivog Riha još nisu jasni. Vilkul je ranije izvijestio o najmanje 15 eksplozija diljem Krivog Riha, rodnog grada predsjednika Volodimira Zelenskog i čestoj meti ruskih napada.

Rusija: Oborili smo ukrajinske letjelice iznad Crnog mora

Još nije bilo komentara iz Rusije, ali je rusko ministarstvo obrane priopćilo da su njegove jedinice protuzračne obrane tijekom noći uništile devet ukrajinskih bespilotnih letjelica, uključujući dvije iznad voda Crnog mora.

Ova vijest dolazi samo nekoliko sati nakon što su SAD rekle da su sklopile dogovore s Ukrajinom i Rusijom kako bi zaustavile svoje napade na područje Crnog mora i međusobne energetske objekte, piše Independent. Dužnosnici nisu spomenuli kada će crnomorski dogovori stupiti na snagu.

Nije odmah bilo jasno koliko je bespilotnih letjelica lansirano iznad Rusije tijekom noći i nije bilo izravnih izvješća o udarima na Crno more ili energetske ciljeve.

Rusija odbija Ukrajini vratiti nuklearnu elektranu Zaporižja

Rusija je odbila vratiti Ukrajini okupiranu nuklearnu elektranu Zaporižja, nazivajući najveću europsku nuklearnu elektranu "ruskim postrojenjem".

"Povratak stanice u ruski nuklearni sektor već je neko vrijeme svršena činjenica", priopćilo je jučer rusko ministarstvo vanjskih poslova."Prebacivanje tvornice u Zaporožju pod kontrolu Ukrajine ili druge zemlje je nemoguće", stoji u priopćenju.

Rusija je silom zauzela nuklearnu elektranu nekoliko dana nakon pokretanja sveobuhvatne vojne invazije na Ukrajinu u veljači 2022. i od tada je zadržala kontrolu nad postrojenjem, stacionirajući tamo svoje osoblje.

Dok je Rusija u jesen 2022. nezakonito proglasila regiju kao cjelinu aneksiranom, njezin najveći grad, Zaporizhzhia, i dalje je pod ukrajinskom kontrolom.

Trump želi preuzeti nuklearku?

Nuklearno postrojenje je u više navrata bilo izloženo napadima bespilotnih letjelica s obje strane, a UN-ova služba za nuklearni nadzor upozorila je na bilo kakve napade koji bi mogli ugroziti reaktore elektrane.

Prošlog je tjedna američki predsjednik Donald Trump predložio Volodimira Zelenskog da razmotri prijenos vlasništva nad ukrajinskim elektranama na SAD radi njihove vlastite zaštite.