'KRAJNJE NEPRIHVATLJIVO'

Premijer o diplomatkinji Mađarević: Ako je to točno i nije hakirano, to je katastrofa!

18.08.2019 u 17:24

Bionic
Reading

Hrvatski premijer Andrej Plenković u nedjelju je u Barbanu, osvrćući se na aferu ksenofobnih komentara hrvatske diplomatkinje Elizabete Mađarević, poručio da prvo treba provjeriti je li njezin profil na Facebooku na kojemu su se pojavile sporne izjave bio hakiran, jer ako nije to bi bila "katastrofa"

Premijer je posjetio Barban gdje će prisustvovati Trci na prstenac, a prethodno je s ministrom državne imovine Marijom Banožićem načelniku Daliboru Pausu uručio odluku o darovanju općini Barban zemljište na kojemu se odvija trka.

"Mislim da su ministar (Gordan Grlić Radman) i ministarstvo dobro reagirali, dakle povukli su ju nazad i ovih će dana provesti cijelu proceduru, ako se utvrdi da je došlo do težih povreda službene dužnosti, kako se meni čini, to bi upravo moglo biti to", kazao je premijer.

Dodao je da ako točno da nije hakirana, da je to "katastrofa" te da se ministarstvo jasno ogradilo.

"Kada ste na dužnosti i još na mandatu u zemlji primateljici, takve stvari se ne rade", naglasio je Plenković, dodajući kako nije odmah dobila otkaz jer postoji pravna procedura.

Kako su ranije objavili mediji, Mađarević, koja je od siječnja 2019. na diplomatskom mandatu u Berlinu, na svojem Facebook profilu širila je rasistička i ksenofobna stajališta, pisala o “bijeloj Europi” i o tome kako je samo takva Europa “čista”, širila antimigrantske teze i napadala prava LGBT zajednice.

Novinari su premijera pitali i kada će izabrati novoga veleposlanika Hrvatske u Berlinu.

"Kada se dogovorimo, ministar, predsjednica i ja, i predložit ćemo novu osobu za veleposlanika", rekao je premijer.

Sličan odgovor premijer je imao i na pitanje kada će odrediti povjernika u Europskoj komisiji.

"Radimo i tijekom godišnjih odmora, što se povjerenika tiče to ćete sve čuti idući tjedan, jer je potrebna sjednica Vlade i Odbora za europske poslove. Sve će biti uređeno i riješeno u roku", kazao je Plenković.

Oko povišica u državnim i javnim službama i različitim najavama pojedinih ministara oko visine povišice premijer podsjeća na stav Vlade o horizontalnom pristupu. "Što je fiskalno održivo to ćemo napraviti", rekao je, prenosi N1.

Na pitanje da komentira nedavne izjave pulskog gradonačelnika Borisa Miletića oko diskriminaciji Istre zbog Uljanika kaže kako nema govora o diskriminaciji Istre. Istaknuo je da su došli u Barban istarskim ipsilonom koji se dovršava, nabrojio nekoliko projekata, te naglasio i veliki angažman više ministarstava. "Govoriti o diskriminaciji Istre bilo bi ne samo faktični netočno nego i nepristojno", rekao je.

Na pitanje o kritikama oko kurikularne reforme premijer odgovara da kritika uvijek mora biti, ali i da svaka kritika dovodi nekada do korekcije.

Misli da su tijekom prošle godine uz snažan angažman ekspertne radne skupine koju je vodio njegov savjetnik Radovan Fuchs, angažman stručnjaka, ministarstva, posebnog stručnog povjerenstva na čijem je čelu njegov savjetnik akademik Kusić. napravili velike iskorake.

  • +5
Andrej Plenković u Opatiji Izvor: Cropix / Autor: Matija Djanjesic / CROPIX

Kako najvažnije ističe da su sve promjene napravili konsenzualno, a kao primjer navodi kurikulume iz Hrvatskog jezika i Povijesti "koji su usvojeni suglasjem i to su nove kvalitete za budućnost našeg obrazovanja".

"Obrazovna reforma jedna je od najbitnijih strukturnih reformi ako mislimo loviti korak s četvrtom industrijskom revolucijom, prilagođavati se na našin kao što su ovi sjajni poduzetnici iz Infobipa u Vodnjanu ovdje u blizini prilagodili i i našli globalnu nišu da naprave proizvode koje zapošljavaju, zarađuju, stvaraju nove vrijednostionda radimo dobro, dakle to je bit obrazovne refome", rekao je premijer.

Kaže da HNS ima pravo imati svog predsjedničkog kandidata, a najave Miroslava Škore oko ukidanja ljetovanja u državnim rezidencijama nije htio komentirati jer, nema razloga.

NEPRIHVATLJIVO

I Bernardić komentirao diplomatkinju: Udaljiti iz službe

I predsjednik SDP-a Davor Bernardić komentirao je slučaj diplomatkinje Elizabete Mađarević.

"Riječ je o gruboj povredi radne dužnosti, jednom stavu koji je potpuno neprihvatljiv za ministarstvo, odnosno za državnu službu. Mislim da je jedino moguće rješenje udaljenje sa službe", rekao je Bernardić.

Uljanik i bolnica u Puli

Na pitanje o predstavnicima Uljanika koji su došli u Barban rekao je da je uvijek za dijalog i da on pozna ljude koji su došli jer su se sastajali i u Uljaniku i u zgradi Vlade.

Podsjetio je da je Vlada isplatila 4,5 milijarde kuna za jamstva Uljanika. Žao mu je što novac nije išao radnicima nego bankama, ali i dodao kako su napravili sve što su mogli. "Dali dodatno jamstvo, platili sve plaće praktički 11 mjeseci Uljaniku i 3. maju.

Uljanik je u stečaju, a što se tiče 3. maja mislim da smo našli rješenje koje će omogućiti na jedan financijski neutralan način da se dovrše brodovi, u međuvremenu naprave iskoraci oko restrukturiranja i vlasničke strukture, a u tom procesu može sudjelovati i Uljanik", zaključio je premijer.

Za gradnju bolnice u Puli kaže kako razgovaraju i da će naći rješenje kao što su našli i rješenje za bolnicu u Rijeci. "Bolnica u Puli je bitna i riješit će se do kraja", obećao je premijer.

Osim što je istaknuo kako mu je zadovoljstvo doći na trku na prstenac u Barbanu, koja je važan dio bogatstva kulturne baštine, osvrnuo se na posjet dvjema uspješnim tvrtkama i dodao kako je Vlada danas donirala Barbanu zemljište na kojem se održava trka na prstenac.