Organizacija za zabranu kemijskog oružja (OPCW) objavit će 17. prosinca plan o uništenju sirijskog kemijskog oružja pa je još prerano govoriti o mogućem hrvatskom sudjelovanju u tom procesu, doznaje Hina u četvrtak iz sjedišta te organizcije u Den Haagu, dok istodobno u američkom veleposlanstvu u Zagrebu pozdravljaju činjenicu da službeni Zagreb razmatra takvu mogućnost
Premijer Zoran Milanović u četvrtak je na sjednici vlade kazao kako se od Hrvatske očekuje da pruži doprinos operaciji pretovara supstanci za proizvodnju kemijskog oružja te je najavio da će odluku o tome donijeti vlada, naglasivši da javnost mora biti informirana o cijelom postupku.
Ne spominjući izravno Hrvatsku, OPCW je Hini priopćio da će neutralizaciju sirijskog oružja provesti ta organizacija u suradnji s drugim partnerima, uključujući i njezine članice. Hrvatska je članica Izvršnog vijeća OPCW-a.
'Plan uništenja cjelokupnog sirijskog kemijskog oružja bit će objavljen 17. prosinca. Zasad je preuranjeno govoriti o sadržaju toga dokumenta, jer se o pojedinostima još razgovara', navodi se u odgovoru OPCW-a na upit Hine o mogućem sudjelovanju Hrvatske.
U američkom veleposlanstvu u Zagrebu istodobno pozdravljaju to što službeni Zagreb razmatra sudjelovanje u operaciji i pozivaju sve zemlje da pridonesu misiji i nastave konzultacije sa saveznicima o najučinkovitijem načinu uništenja sirijskog kemijskog oružja. 'U ovome trenutku ne možemo govoriti o operativnim ili logističkim pojedinostima, jer odluka o luci za pretovar još nije donesena', doznaje Hina iz veleposlanstva SAD-a.
Hrvatski premijer najavio je u utorak u Opatiji da Hrvatska u sklopu međunarodnih nastojanja za uništenjem kemijskog oružja u Siriji sudjeluje u konzultacijama o mogućem transportu prekursora, sastojaka u proizvodnji kemijskih otrova, iz Sirije preko Sredozemlja do Atlantika.
'Od nas se očekuje, a ne traži, moli nas se, da damo jedan mali dopirinos', rekao je premijer u četvrtak na sjednici vlade, dodavši da je htio o svemu izvijestiti javnost jer se odluka neće donositi 'iza pet brava i zatvorenih vrata'. Želimo da svi oni koji o tome imaju što reći, to i naprave, a na kraju će odluku donijeti vlada, ali ljudi moraju biti informirani, naglasio je. 'Moramo odlučiti želimo li biti aktivni članovi međunarodne zajednice i uz minimalni rizik, ako i takav, a to govorim s punom odgovornošću, preuzeti odgovornost za uništavanje jednog zla', kazao je premijer.
Po pisanju svjetskih medija s početka prosinca, komponente za kemijsko naoružanje bi se iz sirijskih kemijskih postrojenja prvo transportirale do luke Latakije, tamo bile utovarene na danski komercijalni brod i zatim negdje u Sredozemlju bili pretovarene na 200 metara dug američki brod MV Cape Ray koji iz sigurnosnih razloga ne može uploviti u navedenu sirijsku luku. Cape Ray je opremljen sustavima za hidrolizu i kemijske tvari se mogu neutralizirati negdje na moru, vjerojatno na Atlantiku. Proces prekrcaja nadgledat će 36 tehničara pod budnom paskom stručnjaka OPCW-a, a 25-člana posada Cape Rayja imat će i pratnju američke mornarice, koja bi se trebala pobrinuti i za medicinske potrebe u slučaju nesreće.
Sirijski predsjednik Bašar al Asad pristao je na uništenje svog kemijskog arsenala nakon prijetnji SAD-a da će napasti Siriju zbog kemijskog napada na predgrađe Damaska u kojem je u kolovozu poginulo više stotina civila.
Diplomatski dogovor Moskve i Washingtona o uništenju oružja kasnije je pretočen u rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a koja je za tehničku provedbu tog postupka ovlastila OPCW.