Godina 2013. mogla bi biti zadnja za koju je hrvatski puk plaćao HRT pristojbu na dosadašnji način. Pristojba se doduše, ako ne i na žalost, neće ukinuti, ali je više neće plaćati svatko tko ima prijemnik, niti će svatko plaćati isti iznos
Visina pristojbe ovisila bi o dohotku, a ne bi je plaćali, primjerice, nezaposleni.
'Reforma HRT pristojbe, nikako ne njeno ukidanje, svakako će biti jedna od ključnih tema rasprave o medijskoj politici koja se intenzivira – potvrdio nam za Novi list Milan F. Živković, glavni savjetnik za medije Ministarstva kulture.
Reforma bi trebala biti sastavni dio novog medijskog zakonodavstva kojeg je ova vlast najavila i na čijoj se izradi uvelike radi ne bi li ga se čim prije u 2013. i donijelo. Dobra vijest za HRT glasi kako je stav Ministarstva da bi polazno načelo te reforme trebalo biti da se prihodi HRT-a od pristojbe – mjesečno je to nekih 96 milijuna kuna – ne smanje. Drugo je načelo, kako kaže Živković, to da pristojba više ne bude svojevrsni »flat tax«, nego da njen iznos ovisi o visini dohotka obveznika.
'To bi, očigledno, značilo da se pristojba plaća individualno a obaveza plaćanja ne proizlazi više iz posjedovanja prijemnika ili kompjutora u domaćinstvu, nego naprosto iz činjenice boravka u Hrvatskoj. Osoba s višim primanjima plaćala bi višu, a umirovljenici recimo, ili nezaposleni nižu ili nikakvu pristojbu.
Drugim riječima, za hipotetsko domaćinstvo od dvije osobe s upravo srednjim prihodom ne bi se praktično ništa promijenilo, osim što bi, umjesto sadašnjih osamdeset kuna, oboje ubuduće plaćali po četrdeset – pojašnjava Živković.
Čini se kako bi ovakav sistem naplate bio efikasniji od dosadašnjeg načina koji je odnosio poprilično novaca HRT-a put odvjetničkih ureda koji su dugove utjerivali, a uz to Živković napominje da se slične reforme počinju provoditi i u zemljama EU.
'Europske zemlje na koje se obično volimo ugledati, poput Finske, Švicarske ili Njemačke. Uspijemo li se dogovoriti da nam kvalitetni javni mediji – unatoč ekonomskoj krizi ili pogotovo zbog nje – u Hrvatskoj trebaju, nema nikakvog razloga da ovaj izvor ne bude jedna od osnova njihova financiranja već od početka 2014. godine', smatra Živković