Civilna zaštita izdala je posebne upute i savjete o mjerama opreza za vrijeme padanja snijega ili stvaranja poledice, kako bi građani spriječili ozljede ili štetu na svojim nekretninama i pokretninama
Prvi snijeg je već pao u brdskim dijelovima Hrvatske, a meteorolozi najavljuju nove oborine uz niske temperature. Stoga je Civilna zaštita savjetovala kako zaštititi svoje zdravlje i imovinu u slučaju snijega ili poledice.
Savjetuju praćenje stranica Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) i Hrvatskog autokluba (HAK), kako bi građani mogli na vrijeme doznati važne informacije o vremenu, odnosno stanju na cestama.
'Nazovite broj 112 ako je vaš dom ostao izoliran zbog velikih količina snijega i neočišćenih putova, a potrebna vam je pomoć liječnička, veterinara, nužne namirnice, energenti i slično', glasi jedan od najvažnijih savjeta Civilne zaštite.
Izbjegavajte nepotrebne izlaske
Ako se, pak, građani nađu na otvorenom, prije svega moraju voditi računa o tome da izbjegavaju nepotrebne izlaske i spriječiti potencijalne padove, a samim time i ozljede.
Savjetuju polagano hodanje, malim i kratkim koracima po očišćenim nogostupima i stazama. Nije naodmet gledati ispred sebe, ali i biti na oprezu ispod drveća ili zgrada, jer uvijek postoji mogućnost da će snijeg ili led s njih pasti na tlo.
Preporučljivo je nositi obuću s gumenim i hrapavim đonovima, a ruke držati izvan džepova, po mogućnosti bez teških predmeta u njima, jer bi mogli izgubiti ravnotežu. Prilikom silaska niz stube, građanima je savjetovano da se drže za rukohvat.
'Izbjegavajte hodati po zaleđenim površinama, pogotovo po zaleđenim vodenim površinama, npr. po zaleđenim jezerima i barama (led bi trebao biti debljine preko 12 centimetara da bi bilo sigurno stati na njega); nikako nemojte stati na led sive boje jer nije dovoljno debeo', upozoravaju iz Civilne zaštite.
Upute vlasnicima nekretnina i vozila
Vlasnicima kuća, stambenih i poslovnih prostora savjetuju da ne dodiruju i ne otresaju neizolirane električne vodiče.
Važno je da redovito čiste prilazne puteve ili pločnike ispred kuće ili zgrade te da pritom prilaze posipaju solju ili pijeskom, kako se netko ne bi ozlijedio na zaleđenim površinama. Pritom ističu da je čišćenje prilaza obveza, kao i uklanjanje snijega koji može pasti s krova i nekoga ozlijediti. 'Ako to ne možete učiniti sami na siguran način, trebate angažirati službe koje će obaviti taj posao', poručuju.
Vlasnicima vozila iz Civilne zaštite savjetuju da očiste snijeg i led sa svojeg vozila prije uključivanja u promet uz obavezno korištenje zimske opreme na vozilu te da ne parkiraju uz zgrade ili ispod drveća s kojih može pasti snijeg ili led.