Priština je optužila Beograd da podupirući i dalje tzv. 'paralelne strukture na sjeveru Kosova' nastavlja kršiti sporazume postignute u Bruxellesu, izvijestili su u srijedu beogradski mediji pozivajući se na izvješće koje je potpisala ministrica za dijalog Edita Tahiri, objavljeno u prištinskom tisku
U izvješću kosovske vlade o primjeni sporazuma Beograda i Prištine u razdoblju od prosinca 2014. do ožujka 2015. godine, koje je upućeno u Bruxelles, navodi se među ostalim da je 'potpora Srbije paralelnim strukturama dramatično ugrozila napredak u funkcioniranju zakona i integriranju četiri općine na sjeveru u sustav Kosova', prenijeli su beogradski mediji.
'Srbija je nastavila kršenje sporazuma iz Bruxellesa tražeći od tih općina da ne usvoje općinske proračune u pokušaju da spriječi integraciju zdravstvenog i obrazovanog sustava u sustav Kosova', navodi se u izvješću koje je potpisala ministrica za dijalog Edita Tahiri.
U izvješću se navodi da je razdoblje na koje se odnosi analiza kosovske vlade 'obilježeno negativnim akcijama Srbije, koja je nastavila podržavati paralelne strukture na Kosovu', što, po ocjeni Prištine, otežava ostvarivanje suradnje između lokalnih i središnje vlasti na Kosovu te loše utječe na vraćanje povjerenja između vlade Kosova i srpske većine na sjeveru.
Navodeći da gradonačelnici četiri većinske srpske općine na sjeveru imaju potporu Beograda, Priština paralelne strukture vlasti na sjeveru ocjenjuje kao 'glavnu prepreku u procesu normaliziranja situacije' u sjevernom dijelu, naglašavajući kako je otklanjanje tih prepreka 'odlučujuće za učinkovito provođenje sporazuma'.
Priština ukazuje i na to da se pod kontrolom srpskih općina nalazi civilna zaštita, koja se u izvješću naziva 'najvećom oružanom strukturom na sjeveru', uz konstataciju da to pitanje nije riješeno iako je u prosincu 2013. godine postignuta suglasnost oko načela provedbe.
Priština naglašava i da je 'Srbija konstantno kasnila i nije osigurala rasformiranje civilne zaštite, uključujući zakonsku regulativu koja bi jamčila uklanjanje tih struktura'.
Vlada u Prištini u izvješću, čije izvatke prenose beogradski mediji, požalila se i da je 'Srbija nastavila postavljati prepreke učlanjenju Kosova u regionalne organizacije, čak i u slučajevima gdje je Kosovo već član', istaknuvši kako sve primjedbe na razdoblje iz izvješća 'želi u smatrati jednom prijelaznom fazom' te da je Kosovo zainteresirano 'za napredak ovog procesa'.
Izaslanstva Srbije i Kosova dogovorila su i 19. travnja 2013. u Bruxellesu parafirala sporazum o normalizaciji odnosa, a srbijanski ga je parlament potvrdio sedam dana kasnije. Taj sporazum Srbiji je bio jedan od ključnih preduvjeta da dobije datum za početak pregovora o članstvu u EU, a Kosovu za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.