O HOTELU, SEKSIZMU, MEDIJIMA...

Pročitajte kako Radman Saboru opravdava svoje 'grijehe'

08.08.2013 u 17:43

Bionic
Reading

Iscurio je rok od tri tjedna koji je glavni ravnatelj HRT-a Goran Radman dobio od saborskog Odbora za informiranje, informatizaciju i medije da se očituje o zahtjevu Nadzornog odbora HRT-a za njegovo razrješenje. Tportal je u posjedu dokumenta kojim se Radman detaljno brani od optužbi koje mu se stavljaju na teret

U svom očitovanju Radman – između ostalog – tvrdi da zahtjev Nadzornog odbora nije u skladu sa Zakonom o HRT-u.

'Zahtjev za razrješenje koji je podnesen Odboru sadržajno nema zakonske osnove te nije u skladu sa Zakonom o HRT-u. Nadzorni odbor pokrenuo je postupak za razrješenje Glavnog ravnatelja HRT-a, kako navodi, 'na temelju javnih i medijskih saznanja o činjenicama vezanim uz Gorana Radmana'. Činjenica je da Nadzorni odbor nikada nije utvrđivao činjenice na kojima bi zakonski utemeljio pokretanje postupka za razrješenje Glavnog ravnatelja. Da je to želio, trebao je pokrenuti postupak utvrđivanja činjenica ili od Glavnog ravnatelja zatražiti očitovanje o 'javnim i medijskim saznanjima' prije nego je postupak razrješenja pokrenuo', napisao je Radman.

Istaknuo je kako navodi iz Zaključka Nadzornog odbora koji su nastali 'na temelju javnih i medijskih saznanja' sami po sebi teško da bi se mogli podvesti pod bilo koji od izrijekom navedenih sedam razloga za razrješenje glavnog ravnatelja iz članka 20. stavku 6. Zakona o HRT-u.

Povod Nadzornom odboru za razrješenje glavnog ravnatelja HRT-a bila su dva novinarska teksta – o Radmanovom vlasništvu nad hotelom u Sloveniji, koji nije naveo u svojoj imovinskoj kartici, te e-mail u kojem je zatražio da se snimi TV prilog o prestižnoj nagradi tvrtki IN-2, koja proglašena Microsoft Partner of the Year Award 2013 za rješenja primijenjena u informatizaciji hrvatskog zdravstva. Inače, Radman je svojedobno bio direktor Microsofta za Hrvatsku.

Kad je u pitanju izostavljanje hotela u Sloveniji iz prve verzije imovinske kartice, Radman tvrdi da nije propustio prijaviti 'osobno vlasništvo nad hotelom-vilom Park na Bohinjskom jezeru', kako navodi Nadzorni odbor, već većinsko suvlasništvo nad slovenskim društvom, dakle pravnim subjektom, Penzion park d.o.o. koje tim objektom upravlja kao svojom imovinom bez njegovih izvršnih ovlasti.

'Koji bi moj motiv trebao biti od skrivanja 'javno dostupnih podataka' o imovini i kome bi trebalo biti više stalo nego meni osobno prijaviti na početku mandata imovinu stečenu prije imenovanja za Glavnog ravnatelja HRT-a? Ponavljam da sam vlasništvo nad tvrtkom Penzion park d.o.o., kao i nad hrvatskim društvom Nautar d.o.o. na temelju Zakona o javnoj nabavi prijavio odmah po dolasku na HRT u mjesecu studenome 2012. i time ih izuzeo iz sustava i mogućnosti sudjelovanja u javnim nabavama za potrebe HRT-a. To je od studenoga 2012. javno dostupan podatak objavljen na internetskim (web) stranicama HRT-a', otkriva Radman.

Što se tiče drugog krimena – miješanja ravnatelja u uređivačku politiku, Radman je situaciju s Microsoftovom nagradom ovako obrazložio: 'Smatram da ne samo Glavni ravnatelj, već i svaki zaposlenik HRT-a ima pravo novinarima HRT-a proslijediti svaku potencijalno korisnu i za opći interes vrijednu informaciju. Novinar i nadležni urednici trebaju procijeniti njezinu aktualnost i relevantnost te na kraju odlučiti o njezinom objavljivanju.' Napomenuo je da je Glavni ravnatelj prema Zakonu o HRT-u odgovoran i za ostvarivanje programskih načela HRT-a iz čl. 5. do 8. Zakona o HRT-u, pa s tog osnova ima i određena prava i obveze.

Očitovao se i oko medijskih napisa da je imao seksistički ispad prema rukovoditeljici Akademije HRT-a Neli Gudelj jer je na internom predstavljanju rukovoditelja radnih jedinica na Prisavlju između ostalog rekao da joj je nadimak Noga

'O kolegici sam formalno govorio izrazito afirmativno, a neformalno sam rekao kako dugo po dolasku nisam znao da je njezin nadimak na HRT-u 'Noga'. Pozvao sam je potom da izađe na pozornicu. Odmah po izlasku na pozornicu, u ležernoj i prijateljskoj atmosferi koja je vladala među svima prisutnima, kolegici sam se javno ispričao za tu indiskreciju', navodi Radman.

'O tome radi li se o 'seksističkom ispadu' Glavnog ravnatelja koji predstavlja 'nezapamćen napad na ustavno načelo ravnopravnosti i izbjegavanja diskriminacije ljudi po spolu' neka prosudi sam Odbor za informiranje, informatizaciju i medije na osnovi službenog očitovanja koje je kolegica Nela Gudelj uputila meni i Odboru za informiranje, informatizaciju i medije posredstvom odvjetnika', napisao je Radman. U prilogu koji potpisuje odvjetnik Emil Havkić gospođa Gudelj je zgrožena medijskom manipulacijom njezinog imena. Požalila se je da je pritom nitko nije pitao za mišljenje, odnosno osjeća li se ona žrtvom Radmanova seksizma. Također, gospođa Nela Gudelj je istaknula da s glavnim ravnateljem ima korektan i profesionalan odnos te moli da je se pusti da dostojanstveno radi svoj posao.

Osvrnuo se i konferenciju za novinare na kojoj je prozvao medije da nanose zlo njemu i njegovoj obitelji. Priznao je da je vrlo emotivno reagirao. 'Tom prilikom rekao sam prisutnim novinarima što mislim, pomalo i emocionalno, o njihovom stalnom, neprekidnom obezvređivanju svega što se radi na HRT-u, o dosljednom, a neutemeljenom stvaranju negativnog dojma o HRT-u u javnosti, o svjesnom plasiranju jednostranih a neprovjerenih informacija povezanih interesnih skupina i lobija kojima ne odgovaraju promjene koje provodimo na HRT-u, a na način da se time onemogućava normalan rad cjeline HRT-a te indirektno opravdavaju prijetnje i ugrožavanje života i imovine koje trpim ne samo ja osobno, već i druge odgovore osobe koje na HRT-u savjesno rade svoj posao', obrazlaže Radman. Što se tiče pronošenja zla, kaže da je govorio 'u kontekstu svjesnog stvaranja atmosfere medijske hajke i linča protiv pojedinaca i HRT-a, a odsutnost dobre volje i profesionalnog odnosa prema traganju za istinom i činjenicama, uključivo i informaciju 'druge strane', što su temelji kodeksa novinarskog poziva i njegove odgovornosti za pravo na slobodu javne riječi i izražavanja'.

Tu je spomenuo ne navodeći konkretna imena novinara i medija da postoje presude 'u kojima su pojedini novinari pravomoćno proglašeni krivim radi svjesnog iznošenja neistina', a 'mnogi nakladnici temeljem presuda moraju plaćati odštete zato što su pojedini novinari svjesno i namjerno nanijeli štetu građanima i pravnim osobama'. Također je istaknuo da su 'pojedini novinari dobili otkaze zato što su objavljivali tzv. naručene članke', a da su 'postojali pojedini mediji koji su svoju egzistenciju zapravo izgradili na povredi prava drugih bez obzira na posljedice' te da su takve pojave prisutne i danas.

Radmanovo očitovanje pročitajte u cijelosti OVDJE