Saborsko Antikorupcijsko vijeće za sutra je najavilo javno saslušanje vezano uz upravljanje Inom. Jedan od prozvanih, bivši ministar Tomislav Ćorić, u razgovoru za Dnevnik HRT-a otkriva zašto neće doći na sjednicu. Ističe i da u memorandumu o izvozu hrvatske nafte u Mađarsku nema ništa sporno te da je zatvaranje Rafinerije Sisak bio opravdan potez.
'Premijer Andrej Plenković nikada ni u jednom trenutku nije dao nalog ni za zatvaranje Rafinerije Sisak, ni za slanje hrvatske nafte prema Mađarskoj. Memorandum je potpisan u kolovozu 2018. i njime je bila dogovorena, odnosno načelno podržana od strane Ine i Janafa suradnja na nekoliko polja, a jedno od njih je povezivanje sisačke rafinerije s Janafovim terminalom u Sisku, rekao je Ćorić za HRT.
Istaknuo je i kako predstavnici MOL-a nisu lobirali da se taj memorandum potpiše. 'Taj memorandum iz perspektive Ine 'komuniciran' je kao logičan. Ini je trebao dodatni manipulativni prostor za naftu, a s druge strane Janaf tim memorandumom, izgradnjom cijevi između skladišta terminala u Sisku, dobio je potencijalno veći protok kroz svoj naftovod', rekao je.
Upitan je kako je to dobro za Hrvatsku s obzirom na to da se ovakvim dogovorom povećava prihod i dobit MOL-a jer će se nafta proizvoditi u njihovim rafinerijama, a gasi se sisačka rafinerija. 'U trenutku kad sam preuzeo funkciju ministra zaštite okoliša i energetike, sisačka rafinerija radila je na razini kapaciteta od 30 posto, a riječka malo više od 70 posto. Gašenje sisačke rafinerije odluka je Ine koja je na taj način prije svega htjela izbjeći daljnje ponavljanje negativnih poslovnih rezultata koji su kreirani radom sisačke rafinerije i koncentraciju prerade nafte na području rafinerije u Rijeci koja svojim kapacitetima i više premašuje potrebe hrvatskog tržišta', istaknuo je Ćorić, dodavši kako su takve odluke bile racionalne.
Istaknuo je i da se neće odazvati na sutrašnje javno saslušanje koje je najavilo saborsko Antikorupcijsko vijeće. 'Ja prije svega poštujem instituciju Hrvatskog sabora, ali sutra i prekosutra nisam u RH, ali da to i nije slučaj, ta rasprava je organizirana kako bi se raspravile lažne teze u tjedniku koji tjednima širi laži u kontekstu Ine odnosno rubnih pitanja, a s druge strane tu raspravu bi trebao voditi čovjek koji nema ni moralni ni ljudski kredibilitet da to čini. Ja nemam namjeru sudjelovati', rekao je Ćorić potvrdivši da misli na Nikolu Grmoju.
Uz Ćorića na saslušanje su pozvani premijer Andrej Plenković, bivša zamjenica predstojnika Ureda premijera Tena Mišetić te nekadašnji čelnik Janafa Dragan Kovačević, koji je zasad jedini potvrdio dolazak. Dok vladajući tvrde da saslušanje pri Antikorupcijskom vijeću nije u skladu sa zakonu, oporba smatra da je riječ o pokušaju skrivanja posljedica afere, a o svemu bi rano ujutro trebao odlučiti Odbor za Ustav.