rast cijena

Prolaznici o bojkotu trgovina: Jedni će se odazvati, drugi smatraju da se radi drama

20.01.2025 u 20:26

Bionic
Reading

Nakon što je prošlo blagdansko veselje i bogata trpeza kada se nisu pretjerano gledale cijene, nastupio je siječanjski bluz. Cijene osnovnih namirnica postaju sve veće, ministar ne odustaje od pekarskih savjeta, a po prvi put se pokušava organizirati bojkot

Ovog prijepodneva se po Zagrebu nose kese hrane iz različitih trgovačkih lanaca. Neke su manje, a neke više pune. Čini se da se dio Hrvata odlučio da u petak neće nositi nikakve kesice. Ovog vikenda je počela kružiti poruka koja poziva građane na bojkot svih trgovina hranom.

'U petak, 24. siječnja 2025. pozivamo sve potrošače na opći bojkot trgovina. Odazovite se bojkotu! Taj dan nemojte ići u trgovine. Nemojte ništa kupiti (osim ako baš nije neka hitna situacija). Oduprite se snažnom porivu kupovanja u ime višeg cilja. Neka trgovine budu (polu)prazne u petak, 24.1.2025. Za dobro svih nas!', stoji u poruci.

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar od prosinca ne odustaje od poruke građanima da sami peku kruh. Njegova izjava je izazvala burnu reakciju, ali izgleda da nije učinila ništa plodonosno po pitanju reguliranja cijena osnovnih namirnica. U 2025. je ušao s istom porukom i ovaj put su kiflice bile na redu rekavši da mu se javila poznanica koja je ispekla 50 kiflica za sedam eura. Prva izjava o kruhu se možda mogla protumačiti kao metafora, ali drugom je pokazao da u pitanju nisu bila izražajna sredstva.

Dijelu Hrvata se ta izražajna sredstva nisu sviđala te zato planiraju bojkot.

'Da, naravno da ću bojkotirati. Mi smo Hrvati tako dosta uljuljani i uvijek mislimo da će netko drugi riješiti sve za nas. Dok mi ne pokažemo nezadovoljstvo, ništa se neće dogoditi', podijelila je svoje mišljenje Mirjana.

Uz to je dodala da bi voljela vidjeti nekog drugog na vlasti, ali da ljudi nemaju za koga glasati.

'Treba maknuti ove s vlasti, a li gdje je oporba? Nema nikog tko je sposoban voditi ovu državu. Često se mogu čuti loši komentari oko Tomaševića u Zagrebu. Pa ne može on riješiti probleme u nekoliko godina. U Zagreb se nije ulagalo 30 godina, ništa se nije radilo', dodala je i nezadovoljstvo s izborom stranaka i političara.

'Bojkotirat ćemo sve što možemo bojkotirat jer oni nisu zaslužili naše povjerenje', kazala je umirovljenica Iva.

Iva o bojkotu Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Lea Jajaš

Damir neće sudjelovati u bojkotu.

'Neću sudjelovati jer nema ništa od bojkota koji traje jedan dan. Treba trajati barem 10 dana, a nemoguće je kupiti cijeli asortiman za toliko dana. Ne vidim smisao u tome', rekao je Damir.

'Prije svega, podržavam svaki bojkot da se uravnoteži tržište. Na ministra s kiflicama nemam komentara, nije kompetentan', kazao je Ivan koji se isto pridružuje bojkotu trgovina zbog nereguliranih cijena.

Ivan o bojkotu Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Lea Jajaš

S druge strane, Ana se neće pridružiti Damiru, Ivanu i Mirjani.

Na pitanje o ministrovoj preporuci da građani sami radu kruh je rekla da je previše ozbiljno shvaćeno.

'Glupo zvuči, ali je to jedna usput forma da ne bude preozbiljno. Iz svega se pravi prevelika kriza i drama', rekla je.

Na pitanje je li ministar sposoban za ovu poziciju, rekla je da to ne može reći jer mi, građani, 'ništa ne znamo o tim ljudima.'

Ana o bojkotu Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Lea Jajaš

Podaci Eurostata od početka godine pokazali su da je Hrvatska u skupini zemlja s najsnažnijih porastom cijena. Rumunjska i dalje drži rekord s 5.5 posto, slijedu ju Mađarska s 4.8 posto. Na trećem mjestu se nalazi Hrvatska za tek 0.3 posto manje.

'Pridružit ću se bojkotu i voljan sam produžiti ako se pokaže da stvarno ima rezultata. Ovo što se tiče kiflica i kruha, strašno je da se nama, građanima poručuje da tražimo rješenje umjesto da to rade oni koji su na vlasti', ispričao je Dominik.