propast platforme

Šostar potvrdio: Zagreb ne koristi sustav Cijepise, nego ljude naručujemo preko obiteljskih liječnika

24.04.2021 u 09:50

Bionic
Reading

Platforma Ministarstva zdravstva cijepise.zdravlje.hr, za čiju su izradu potrošeni milijuni kuna, koja je pompozno puštena u rad još u veljači i preko koje su se za cijepljenje javili deseci tisuća građana, doživjela je potpunu propast, piše u subotu Jutarnji list.

Kako dnevnik doznaje od županijskih zavoda za javno zdravstvo, u većini županija ni jedna osoba se nije uspjela cijepiti nakon prijave na tu platformu, a one županije koje su je pokušale koristiti odustale su jer je sustav naručivanja bio nejasan i pun pogrešaka što im je na terenu stvaralo nered i kaos.

Na najvećem punktu za masovno cijepljenje u državi, Zagrebačkom Velesajmu, tijekom ovog tjedna cijepili su se isključivo građani koje su za to naručili obiteljski liječnici putem sustava naručivanja CEZIH.

Šostar potvrdio: Zagreb ne koristi platformu Cijepise

Ravnatelj NZJZ-a Andrija Štampar, Zvonimir Šostar, potvrdio je za Večernji list da Grad Zagreb ne koristi platformu Cijepise, nego da ljude za cijepljenje naručuju preko obiteljskih liječnika.

'Koristimo program Centralnog zdravstvenog informacijskog sustava Republike Hrvatske (CEZIH). pacijente liječnici obiteljske medicine upisuju u virtualnu čekaonicu, a mi ih naručujemo na cijepljenje. Ako platforma Cijepi se profunkcionira, onda ćemo ih povlačiti i preko te platforme', navodi Šoštar te dodaje da je u Zagrebu još uvijek druga faza, odnosno cijepljenje starijih od 65 i kroničnih bolesnika. 

Zvonimir Šoštar kazao je za Večernji list kako Gard Zagreb pacijente od početka naručuje preko CEZIH-ova sustava, no još nisu započeli s trećom fazom, odnosno cijepljenjem opće populacije Zagreba koja bi, kaže ravnatelj NZJZ, trebala početi idući tjedan.

Iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" kažu da su se na to odlučili nakon iskustva iz prijašnjih tjedana kad su pokušali implementirati i prijavljene s platforme, ali im je odaziv pozvanih s platforme bio iznimno nizak - od 20 do maksimalno 50 posto, zbog čega su im brojni termini ostajali nepopunjeni.

Vjerojatno ima više razloga za to. Riječ je o kraćem vremenu poziva, razvoju informacije o nuspojavama kod te vrste cjepiva, pa i tehnički izazovi tipa "Promotions" klasifikacija kod Google mail klijenata - pojašnjavaju.

Prijavljeni su poziv znali dobiti kasno navečer s obavijesti da imaju termin cijepljenja u 8 ujutro, pa bi mail vidjeli i po nekoliko sati nakon što im je termin već prošao, donosi Jutarnji list.

Podsjećaju i da se zbog propalog sustava u središtu korupcijske afere našao ministar zdravstva Vili Beroš.