U petak je na Ekonomskom fakultetu u Osijeku svečano obilježena 35. obljetnica povijesnog pada Berlinskog zida, pod nazivom '35 godina od pada Berlinskog zida – naučene lekcije' u organizaciji Ekonomskog fakulteta u Osijeku, Njemačkog veleposlanstva i Hrvatskog diplomatskog kluba
Izbor Osijeka kao grada domaćina nacionalnog obilježavanja ove važne obljetnice, odražava njegovu ulogu u promicanju demokratskih i europskih vrijednosti u Hrvatskoj, dok je središnji događaj obilježavanja bio panel na kojem su istaknuti predavači i diplomati analizirali značaj ovog povijesnog događaja za Europu i svijet, s posebnim osvrtom na njegov utjecaj na društvene, gospodarske i geopolitičke procese današnjice.
'Danas obilježavamo 35 godina od povijesnog pada Berlinskog zida, trenutka koji je simbolizirao kraj podjele Europe i početak novog razdoblja suradnje i ujedinjenja na našem kontinentu. Ekonomski fakultet u Osijeku ponosan je što je mogao biti domaćin ovog važnog događaja, u suradnji s Njemačkim veleposlanstvom i Hrvatskim diplomatskim klubom. Ovaj jubilej podsjeća nas na vrijednosti demokracije, slobode i zajedništva koje su postale temelj europskog projekta. Analizirajući ovaj ključni trenutak, možemo se suočiti s izazovima i prilikama koje oblikuju našu sadašnjost i budućnost. Ujedno, važno je naglasiti da su svi naši napori na promicanju europskih i demokratskih vrijednosti utemeljeni na temeljima koje je postavio pad Berlinskog zida, i to je zadatak koji ostaje pred nama kako bismo osigurali mir, stabilnost i prosperitet u ovom dijelu svijeta', rekao je Boris Crnković, dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku.
U Auli glagoljice svečano je otvoren središnji događaj na kojem su se uvodnim govorima obratili predstavnici Ekonomskog fakulteta u Osijeku, kao i predstavnici Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka, rektor Sveučilišta u Osijeku, veleposlanik i predsjednik Hrvatskog diplomatskog kluba Emilio Marin te njemački veleposlanik u Hrvatskoj.
Predavanje je otvorio redoviti profesor međunarodnih odnosa i diplomacije sa Sveučilišta u Zagrebu, Goran Bandov, nakon čega je uslijedila panel rasprava na kojoj su sudjelovali dr. Christian Hellbach, njemački veleposlanik u Hrvatskoj, Sunčica Oberman Peterka, prodekanica Ekonomskog fakulteta u Osijeku, Emilio Marin, veleposlanik i predsjednik Hrvatskog diplomatskog kluba te Denis Sušac, predstavnik poduzeća Mono.
'35 godina nakon pada Berlinskog zida nalazimo se pred novom epohom – moramo se afirmirati u globalnom, sve više multipolarnom poretku. Po mom mišljenju, budućnost je više nego ikada u Europskoj uniji, trebamo više Europe, a ne manje. Ali ona mora biti konkurentna, efikasna i sposobna za obranu', ističe Hellbach.
Berlinski zid, koji je gotovo tri desetljeća predstavljao barijeru između komunističkog istoka i demokratskog zapada, danas se smatra simbolom pobjede i slobode nad opresijom i početkom razdoblja europske suradnje i ujedinjenja.