bumerang za sankcije

Putin zavadio europske šefove: Gdje se tko svrstao i s kakvim argumentima u izazovu 'plaćaj samo rubljima'

29.04.2022 u 17:26

Bionic
Reading

Odluka Vladimira Putina da se sve isporuke ruskog plina plaćaju u ruskim rubljima na teško je iskušenje stavila europske čelnike

Zemlje Europske unije, od kojih su mnoge teško ovisne o ruskom plinu, uvele su drastične sankcije Rusiji zbog vojne invazije na Ukrajinu. Distributeri plina u najmanje četiri europske zemlje – Njemačkoj, Austriji, Slovačkoj i Mađarskoj – spremni su pozitivno odgovoriti na ruske zahtjeve kako im se ne bi obustavila isporuka plina, tvrdi Financial Times.

Rusija je nakon uvođenja europskih sankcija uspostavila dvostruki sustav plaćanja prema kojem bi europske kompanije koje kupuju plin od nje bile primorane otvoriti račune u eurima i rubljima u ruskoj Gazprombanci, a ona bi uplate primljene u eurima pretvorila u rublje i proslijedila proizvođaču.

Europska komisija upozorila je da takav način plaćanja nije prihvatljiv i da predstavlja kršenje sankcija. Prema postojećim aranžmanima, većina europskih tvrtki plaćala je plin Rusima u eurima na račune Gazprombanke sa sjedištem u Luksemburgu. EU vjeruje da bi prihvaćanje dovršetka plinskih poslova u rubljima, kao što je Putin tražio, značilo uključivanje ruske središnje banke u transakcije, čime bi se prekršile sankcije nametnute ruskom financijskom sustavu u pokušaju da se spriječi ruska sposobnost financiranja rata u Ukrajini.

Uvoznicima plina u Poljskoj i Bugarskoj, koji su odbili plaćati plin u rubljima, u srijedu su obustavljene isporuke iz Rusije. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen okarakterizirala je postupak Moskve kao 'ucjenu'. Uniper, najveći uvoznik ruskog plina u Njemačkoj, u srijedu je objavio da će moći nastaviti plaćati plin ruskim mehanizmom koji traži plaćanje u rubljima. U toj kompaniji smatraju da je dopuna postupka plaćanja u skladu sa zakonom o sankcijama, što znači da su moguće takve uplate. Kompanija je navela da ostaje u kontaktu s njemačkom vladom zbog dogovora o tome.

  • +6
Gazprom Izvor: EPA / Autor: ANATOLY MALTSEV

'Za našu tvrtku i za Njemačku u cjelini nije moguće biti bez ruskog plina u kratkom roku; to bi imalo dramatične posljedice za naše gospodarstvo', poručio je glasnogovornik Unipera. OMV, energetska kompanija sa sjedištem u Beču, također je otvorena za plaćanje putem ruskog sustava, a talijanski Eni, još jedan veliki kupac ruskog plina, važe mogućnosti. Čelnik OMV-a Alfred Stern smatra da Europa kratkoročno ne može pronaći alternativu za ruski plin. U intervjuu za CNBC u petak je ukazao na to da se analiziraju Gazpromovi uvjeti za plaćanje energenata te da se još ne mogu očitovati o njima.

'Moramo biti jasni i reći da će za Europu kratkoročno biti vrlo teško, ako ne i nemoguće, zamijeniti ruski plin. To će biti moguće u dugoročnom razvoju, ali kratkoročno moramo biti fokusirani na to da održimo europsku industriju i snabdijevanje plinom', istakao je Stern. Upozorio je da bi izostanak ruskog plina mogao biti velik udarac europskoj ekonomiji. Mađarska je, očekivano, jedina zemlja Europske unije koja je otvoreno priznala da će nastaviti kupovati ruski plin po novim pravilima. Mađarski šef diplomacije Peter Szijjarto u četvrtak je poručio da 'opskrba energentima nije filozofsko, nego fizičko pitanje' te da će ova država plaćati ruski plin 'na način da on stigne u Mađarsku'.

Sjeverna Makedonija spremna je plaćati ruski plin u rubljima, objavila je danas centralna banka ove države, prenosi agencija Beta. Narodna banka Sjeverne Makedonije dodala je rubalj na tečajnu listu, a guvernerka Anita Angelovska Bežovska rekla je da je centralna banka napravila sve potrebne izmjene i da više ne postoje prepreke uvoznicima za to da plin iz Rusije plaćaju u rubljima.