Iako su se dronovi u raznim sukobima koristili i prije, tek su u ratu u Ukrajini doživjeli pravi procvat. Koristi ih se za napade na zapovjedna mjesta, skladišta, infrastrukturu, oklopna vozila i tenkove, a u posljednje vrijeme, sve češće i češće, za napade na druge dronove
Dronovi su dominirali bojnim poljem tijekom većeg dijela ukrajinskog rata, a korišteni su za kopnene, pomorske i zračne misije. Jeftine bespilotne letjelice s pogledom iz prvog lica (FPV) često služe za izvođenje preciznih napada na neprijateljske oklope i položaje trupa, a veći sustavi prikupljaju obavještajne podatke.
Dronovi koštaju nekoliko tisuća eura
Ali kako je rat odmicao, sve se više koriste u ulozi protuzračne obrane, za rušenje neprijateljskih besposadnih letjelica (UAV) koje izvode izviđačke i napadačke misije. Ovi zračni sukobi ponekad mogu nalikovati žestokim bliskim borbama aviona (engl. dogfight) iz svjetskih ratova, piše Business Insider.
Videosnimke s bojišta sve češće hvataju presretanja u kojima se jeftini dronovi zabijaju u druge besposadne letjelice. Takva protuzračna namjena letjelica isplativa je opcija koju koriste i Ukrajinci i Rusi jer su dronovi od nekoliko tisuća eura znatno jeftiniji od protuzračnih projektila iz klasičnih sustava za PZO, a oni koštaju po nekoliko stotina tisuća eura ili čak i koji milijun. Neprofitabilni fond koja proizvodi borbene FPV dronove objavio je u kolovozu da su oni uništili 100 ruskih bespilotnih letjelica. 'Divlji stršljeni', kako se naziva taj fond, podijelili su snimke nekih od tih presretanja.
Natalija Kušnerska, glavna operativna direktorica Brave1, platforme ukrajinske vlade koja olakšava inovacije u obrambenoj industriji zemlje, rekla je da su dronovi presretači postali 'jedna od inovacija ovog rata'.
Moskva prilagodila svoje dronove sustavima za ometanje
Ovom taktikom, rekla je, otežava se Rusiji upravljanje bespilotnim letjelicama duboko iza linija bojišnice i prikupljanje podataka za olakšavanje napada raketama i bespilotnim letjelicama na ukrajinske položaje. Kušnerska kaže da je Ukrajina prva koristila dronove za presretanje ruskih izviđačkih bespilotnih letjelica, ali se Moskva od tada prilagodila i našla način da izbjegne presretače.
Rusi ih i sami koriste na isti način, a svoje su dronove počeli opremati obrambenim sustavima poput onih za elektroničko ometanje drugih letjelica. Jedan je ukrajinski operater dronova za Business Insider rekao da je borbi između dronova sve više te da ponekad koristi dronove presretače i pet puta tjedno.
Ukrajini potrebni brži dronovi za veće visine
Obje strane konstantno unapređuju sposobnosti i testiraju nove verzije, pa je tako Ukrajina izvijestila u studenom da je završila testiranje novog FPV drona dizajniranog za rušenje izviđačkih bespilotnih letjelica, poput ruskog Orlana, i da je taj dron spreman za vojnu upotrebu.
Ono što je problem, objašnjava Valerij Romanenko, bivši časnik protuzračne obrane, a sada djelatnik Ukrajinskog državnog muzeja zrakoplovstva, to je da ukrajinska vojska ima letjelice sposobne napasti sporije izviđačke dronove na manjim visinama, ali su joj potrebni i oni koji mogu presretati brže dronove na većim visinama. Ti su dronovi, poput ozloglašenog Šahida 136, smrtonosni, a samo u listopadu, prema podacima zapadnih obavještajnih službi, ruska vojska ispalila ih je oko 2000 na Ukrajinu.