Govoreći o odluci Ustavnog suda BiH kojom se pojedine odredbe Zakona o praznicima Republike Srpske proglašavaju neusklađenim s Ustavom BiH, profesor na Fakultetu političkih znanosti u Sarajevu Suad Kurtćehajić kazao je da je 9. siječnja napravljena 'paradržavna tvorevina Republika Srpska koja je tog dana bila jednaka današnjoj Islamskoj državi'. 'IS je sebe proglasio državom, ali ga nitko na svijetu nije priznao', kazao je Kurtćehajić za sarajevski portal Vijesti.ba
'Da biste bili država, potrebno je da imate međunarodno priznanje. U slučaju da međunarodno priznanje nije potrebno, svaka oružana formacija mogla bi stvoriti državu', ocijenio je Kurtćehajić za Vijesti dodajući da je 'situacija oko RS stvorena nasilnošću i ubijanjem, a nije postojalo međunarodno priznanje'.
Podsjetio je da je Haški sud presudio da je u Srebrenici izvršen genocid i označeni su krivci. 'To su vojska, policija i institucije RS-a. Članak 53. Bečke konvencije o pravima ugovora, po kojoj sudi Međunarodni sud u Haagu, kaže da je svaki međunarodni ugovor ništavan ako je nastao povredom norme 'jus cogens', odnosno norme koja uključuje nekoliko zabrana, a osnovna je zabrana genocida. Nakon sudske presude, utvrđeno je da je genocid učinjen u BiH, utvrđeno je tko ga je učinio, a povrijeđena je norma koja jednostavno čini ništavim Daytonski ugovor. Jedino nije poznato radi li se o automatskoj ništavosti te je li stvorena osnova poništenja. Ako je riječ o automatskoj ništavosti, kako napraviti izvršenje te ništavosti. Drugim riječima, presudom Suda u Haagu stvorena je mogućnost koja nikada nije iskorištena', ukazao je Kurtćehajić.
Precizirao je da se radi o mogućnosti potpune deinstalacije kompletne Republike Srpske, pa i cijelog daytonskog projkta te vraćanje u prvobitno stanje,koje je postojalo s 'ustavnošću zdravog ustava, dakle Ustava Republike BiH'. 'Sadašnji Ustav ima brojne greške. Njime smo dobili državu s greškom', ocijenio je Kurtćehajić.
Naveo je da su potrebne konzultacije s profesorima međunarodnog javnog prava, a valja zatražiti i mišljenje Međunarodnog suda u Haagu, jer je 'stvorena pretpostavka potpunog deinstaliranja RS'. Upitan je li moguće u postojećim političkim okolnostima govoriti o ukidanju RS-a, odgovorio je da politika stvara pravo, ali kada je pravo stvoreno, ono obavezuje politiku. 'Nažalost, mi u BiH nismo navikli funkcionirati po pravu. Pravo mora biti primijenjeno, a naši političari se moraju naučiti kako da iskoriste pravne mogućnosti. Nažalost, u BiH ne vidim nijednog političara s državničkim kapacitetom. Većina se ponaša kao foteljaši što je velika tragedija BiH', zaključio je Kurtćehajić.
Više o toj temi možete pročitati ovdje