Ravnateljica pulske Opće bolnice Irena Hrstić potvrdila je u četvrtak novinarima da je od danas u pulskoj bolnici aktivan primarni respiracijski centar jer je, kako je navela, riječki KBC u posljednje vrijeme preopterećen
"U ovom trenutku osposobili smo osam mjesta za liječenje respiratorom, što ne znači da se kapaciteti neće povećavati. Danas većina od 48 hospitaliziranih pacijenata u pulskoj Općoj bolnici treba terapiju kisikom, što znači da su u riziku i da im treba respirator. Dob takvih pacijenata je uglavnom oko 75 godina", rekla je dr. Hrstić na konferenciji za novinare Županijskog stožera Civilne zaštite ispred pulske bolnice.
Podsjetila je da su dosada sve covid-pozitivne pacijente iz Istre, koji su trebali liječenje respiratorom, upućivali u riječki KBC.
Međutim, dodala je, kako se situacija s novozaraženima u Primorsko-goranskoj županiji ne smiruje, u dogovoru s ravnateljem riječkog KBC-a odlučeno je da se i u pulskoj bolnici stavi u funkciju primarni respiracijski centar.
"To smo napravili i od jučer su smjene u dežurstvu anesteziologa i u našem centru. U ovom trenutku pripremili smo osam respiratora za potrebe covid-pozitivnih, a u slučaju potrebe većeg broja respiratora, i to ćemo osigurati", istaknula je Hrstić dodavši kako u pulskoj bolnici imaju ukupno 23 respiratora.
Ravnateljica Hrstić je izvijestila da je pulska Opća bolnica od polovice listopada do danas u Rijeku uputila 17 pacijenata i da je trenutno u ondje hospitalizirano devet pacijenata iz Istre, od kojih je šest na respiratoru.
Uskoro i novo testno mjesto za potrebe pulske bolnice
Potvrdila je i kako je prije dva dana u pulsku bolnicu stiglo tisuću antigenskih testova te da će po svojoj prilici aktivirati novo testno mjesto za potrebe bolnice.
"Ovo što je dobiveno za pulsku bolnicu bit će za potrebe hospitalizacije pacijenata za hitnu službu. Dakle, neće biti za građanstvo u općenitom smislu jer ideja je da ispomoć u dijagnostici za građanstvo radi Zavod za javno zdravstvo, odnosno liječnici obiteljski medicine, ali kako bi se pokrenulo čim prije, mi ćemo dio testova dati istarskim Domovima zdravlja", naglasila je Hrstić.
Trenutno je 15 zaraženih zdravstvenih i nezdravstvenih radnika u pulskoj bolnici dok ih je 28 u samoizolaciji.
Načelnik Stožera civilne zaštite Istarske županije Dino Kozlevac ocijenio je kako danas situacija u Istri "nije alarmantna, ali nije ni sjajna" te kako su sve mjere koje su do sada donesene pirhvaćene u dogovoru s epidemiolozima na temelju analize stanja u Istri, a ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Aleksandar Stojanović istaknuo da se već mjesec dana u Istri bilježi povećani broj zaraženih.
"Sredinom listopada su nam počele rasti brojke zbog migracije studenata i radnika, ali još uvijek nemamo pad broja zaraženih. Sjeverna Istra i zapadna obala Istre imaju već dugo dnevno najveću incidenciju. Najmanje je zahvaćeno područje Rovinjštine, a općenito gledajući brojke, i to u 70 posto slučajeva, radi se o radno aktivnom stanovništvu do 65 godina", istaknuo je Stojanović dodavši kako zaraza u ovom trenutku najviše dolazi iz obiteljskih krugova, a potom i iz radnih kolektiva.
"Od početka pandemije u Istri je zabilježeno 4.300 pozitivnih osoba. Ove brojke koje imamo ne daju nam za pravo da očekujemo ni poboljšanje situacije, ni skoro popuštanje mjera", zaključio je Stojanović i pozvao građane na osobnu odgovornost jer, kako je rekao "takve rastuće brojke definitivno opterećuju i ugrožavaju zdravstveni sustav u Istarskoj županiji".