POVJERENSTVO ODLUČILO

Rimac zbog izostavljanja imovinske kartice 'zaradila' 4.000 kuna kazne

22.09.2016 u 15:30

Bionic
Reading

Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa kaznilo je u četvrtak bivšu HDZ-ovu saborsku zastupnicu Josipu Rimac s 4.000 kuna zbog toga što nije na vrijeme predala imovinsku karticu nakon što je prestala biti gradonačelnica Knina te je izabrana za saborsku zastupnicu

Prema obrazloženju, Rimac nije u roku 30 dana predala izvješće o imovinskom stanju te je time prekršila Zakon o sprečavanju sukoba interesa.

Povjerenstvo je donijelo i odluku o pokretanju postupka protiv bivše županice Sisačko-moslavačke županije Marine Lovrić Merzel, zbog toga jer je potpisivala ugovore kojima se posao prijevoza učenika dodjeljuje tvrtki u kojoj njezin nećak ima 50 posto udjela.

Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa odbacilo je prijave protiv Ivana Kovačića, Orsata Miljenića i Siniše VargeŠto se Rimac tiče, podsjetimo, onanije predala imovinsku karticu nakon što joj je završio mandat gradonačelnice, odnosno nakon što je na čelno mjesto u Kninu dala ostavku. Zbog toga je Povjerenstvo još sredinom siječnja protiv nje pokrenulo postupak.

Rimac, koja je u međuvremenu aktivirala svoj saborski mandat, predala je karticu nakon početka saborskog mandata, no Povjerenstvo je unatoč tome nastavilo postupak.

Naime, prema Zakonu o sprečavanju sukoba interesa, dužnosnici moraju predati izvješća o imovinskom stanju u roku od 30 dana od stupanja na dužnost, ali i 30 dana nakon prestanka dužnosti. Rimac je predala 30 dana od početka saborske dužnosti, no ne i od kraja gradonačelničke dužnosti.

'Konstatirali smo po podacima objavljenim na stranicama grada Knina i Sabora da je dužnosnica u rujnu prestala biti gradonačelnica i da je izabrana u osmi saziv Sabora, u koji je stupila 28. prosinca 2015.; 30 dana nakon prestanka obnašanja dužnosti i 30 po početku dužnosti potrebno je predati izvješće o imovinskom stanju, što dužnosnica nije učinila. Dana 16. studenog 2016., u Povjerenstvo je došao izvještaj koji se nikako ne može smatrati valjanim. Riječ je o snimku zaslona (print screenu) koji nikako nije mogao biti objavljen. Poslali smo joj zahtjev da ponovno pošalje, no na nj nije reagirala sve do siječnja 2016. Možemo zaključiti da dužnosnica nije postupila po zakonu', poručila je izvjestiteljica u njezinu slučaju Branka Lukačević Gregić i predložila kaznu od 4.000 kuna koju je Povjerenstvo kasnije prihvatilo.