Bivši ravnatelj Klinike za dječje bolesti Goran Roić pušten je iz istražnog zatvora u Remetincu, nakon što su ispitani svi svjedoci na koje je mogao utjecati u istrazi velike korupcijske afere u zdravstvu
Županijski sud u Zagrebu donio je rješenje o ukidanju istražnog zatvora za Roića, koji je zajedno s bivšim ministrom zdravstva Vilijem Berošem osumnjičen u aferi 'Mikroskopi'.
Po izlasku je Roić izjavio: 'Duša mi je ranjena, javno sam ponižen, izigran, ali jači nego ikad jer sam uvjeren u krivnju, ne malu, nego nula. Nažalost, osvijestio sam da presumpcija nevinosti ne postoji. Postoji presumpcija krivnje i jedan linč javnosti bez ikakve podloge. Jedva čekam da se sve rasvijetli. Gorim od želje da se razotkrije sve. S Petračima nemam ništa osim poznanstva s jednim od njih.'
Rekao je da ima biološku obitelj, ali druga mu je Klaićeva bolnica. 'Jedva čekam da svoju obitelj zagrlim i da ispričam što postoji, što su morali ovo doživjeti uz mene. Na Klaićevu sam ponosan, u nju sam uložio cijeli život i karijeru, i u novu Nacionalnu dječju bolnicu. Ne sumnjam da je bolnica u sigurnim rukama, sigurno zacrtana, meni je to najbitnije u ovom trenutku', rekao je Roić.
Podsjetimo, Roić je 15. studenog s Vilijem Berošem, Petračima i drugima uhićen u aferi Mikroskopi u sklopu USKOK-ove akcije vezane uz namještanje natječaja za nabavu medicinskih uređaja. U međuvremenu, Vijeće Klinike za dječje bolesti Zagreb u Klaićevoj pokrenulo je postupak razrješenja Roića s funkcije ravnatelja. Kako se doznalo ranije, također mu je zamrznuto članstvo u HDZ-u.
U ponedjeljak je nakon deset dana iz Remetinca pušten Vili Beroš koji tvrdi da nije kriv, odnosno da nije primao mito i da će to dokazati. U istražnom zatvoru zbog afere 'Mikroskopi' i dalje ostaju uhićeni poduzetnik Saša Pozder, bivši voditelj ureda HZZO-a u Krapini Tomo Pavić, te Nikola i Novica Petrač. Njihov otac Hrvoje još se nije predao, u bijegu je.
Nakon što je Uskok u petak objavio da su uhitili Beroša, bivšeg predstojnika Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, i EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i sedam osoba.
Za razliku od Uskoka koji je Beroša sumnjičio za trgovanje utjecajem - a u čijoj se istrazi nisu spominjali ni odbjegli Hrvoje Petrač niti dvojica njegovih sinova koji su se u međuvremenu predali - EPPO Beroša tereti za primanje mita.
Uskok sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, dok je po sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura.
EPPO je u četvrtak izvijestio da je Uskoku predao ovaj slučaj, dok je europska tužiteljica Laura Kovesi u pismu Europskoj komisiji navela da je hrvatski glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, koji je ranije odlučio da je za istragu nadležan Uskok, a ne EPPO, 'dodatno pogoršao situaciju'.