Ruska lunarna letjelica ušla je u srijedu u Mjesečevu orbitu, što je velik korak prema ostvarenju ambicije Rusije da postane prva svemirska sila koja će izvesti meko slijetanje na južni pol jedinoga Zemljina prirodnog satelita u potrazi za smrznutom vodom
Svemirska tvrtka Roskosmos izvijestila je da je svemirska sonda Luna-25 ušla u Mjesečevu orbitu u 11:57 po moskovskom vremenu ili 8:57 po srednjoeuropskom vremenu.
Ruska svemirska sonda, koja je otprilike veličine manjeg automobila, teži oko 1800 kilograma i lansirana je prošli petak iz svemirske luke Vostočni.
Trebala bi obavljati istraživanja na Mjesečevu južnom polu oko godinu dana.
U tom su području znanstvenici NASA-e i ostalih svemirskih agencija u posljednjih nekoliko godina otkrili tragove smrznute vode u kraterima.
Postojanje vode na Mjesecu važno je za velike svemirske sile jer bi omogućilo dulji boravak ljudi ondje, a to bi pak omogućilo iskopavanje vrijednih lunarnih resursa.
Moskva je posljednji put poslala sondu Lunu-24 na Mjesec prije gotovo pola stoljeća, početkom 1976. godine kada je Rusija još bila dio Sovjetskog Saveza, rekao je Anatolij Zak, osnivač www.RussianSpaceWeb.com koji prati ruske svemirske programe.
"Ulazak u Mjesečevu orbitu apsolutno je ključan za uspjeh ovoga projekta", rekao je Reutersu, ponovivši da se ovo događa "prvi put u postsovjetskom razdoblju."
"Neki ovo nazivaju drugom lunarnom utrkom pa je vrlo važno da Rusija nastavi s ovim programom. Luna-25 nije samo jedna misija, već dio puno šire ruske strategije koja se proteže 10 godina u budućnost."
Luna-25 dio je ruskoga lunarnog programa kojim je predviđena izgradnja svemirske postaje na Mjesecu do 2040. godine.