Ukrajina se suočava s naglim porastom napada ruskih balističkih raketa, od kojih je otprilike trećina izvedena onima proizvedenima u Sjevernoj Koreji, koje funkcioniraju zahvaljujući zapadnim elektroničkim komponentama, unatoč sankcijama. Tvrde to ukrajinski vojni dužnosnici
Prema podacima ukrajinskog Ministarstva obrane, Rusija je ove godine ispalila oko 60 sjevernokorejskih raketa tipa KN-23 na ukrajinski teritorij. To čini gotovo trećinu od ukupno 194 balističke rakete koje su lansirane na Ukrajinu u 2024. godini, prema analizi napada koju je objavila ukrajinska zračna sila.
Najveći broj napada balističkim raketama dogodio se u kolovozu i rujnu, kada je Ukrajina prvi put javno obznanila korištenje KN-23 raketa.
'Vidimo da Rusija od proljeća sve više koristi balističke rakete i napadne dronove za udare na Ukrajinu, dok se krstareće rakete koriste rjeđe', izjavio je za CNN Jurij Ignat, vršitelj dužnosti šefa komunikacija ukrajinskog zrakoplovstva.
Zapadne komponente u sjevernokorejskim raketama
Istražitelji u Kijevu, u suradnji s Institutom za forenzičke ekspertize, analizirali su ostatke raketa KN-23 koje su korištene u napadima na Ukrajinu. Dokazi pokazuju da ključne elektroničke komponente dolaze iz devet zapadnih zemalja, uključujući Sjedinjene Države, Nizozemsku i Ujedinjeno Kraljevstvo, prema izvješću ukrajinske Nezavisne antikorupcijske komisije (NAKO).
Neke od tih komponenti proizvedene su čak 2023. godine, što ukazuje na brzu isporuku ovih dijelova u Sjevernu Koreju.
'Sve što omogućuje raketi da leti, da bude precizna – sve su to strani dijelovi. Elektronika je u potpunosti strane proizvodnje. Jedino što je korejsko jest metal, koji brzo hrđa', izjavio je Andrij Kulčickij, šef Vojnog istraživačkog laboratorija u Kijevu.
Prema ukrajinskoj vojnoj obavještajnoj službi, 70 posto komponenti pronađenih u KN-23 raketama potječe iz Sjedinjenih Država, dok se ostali dijelovi proizvode u Njemačkoj i Švicarskoj.
Kako komponente stižu završavaju u Sjevernoj Koreji?
Iako nema preciznih podataka o tome kako ove komponente završavaju u Sjevernoj Koreji, stručnjaci ukazuju na Kinu kao glavni kanal. 'Tragovi pokazuju da su posljednji poznati kupci kineske tvrtke', rekao je Damien Spleeters, zamjenik direktora operacija organizacije Conflict Armament Research (CAR).
Kineske tvrtke kupuju komponente od proizvođača i prodaju ih putem posrednika. Iako proizvođači često nisu svjesni krajnje destinacije svojih proizvoda, CAR ističe kako većina diverzije događa na razini distributera.
Stradali i razorena infrastruktura
Raketni napadi u kojima su korištene KN-23 rakete ove su godine odnijeli najmanje 28 života i ozlijedili 213 osoba, prema podacima ukrajinskog državnog tužiteljstva. Napadi su uništili stambene zgrade, infrastrukturu i uzrokovali razaranja širom zemlje.
Ukrajinski dužnosnici pozivaju zapadne države na strožu provedbu sankcija i veću kontrolu distribucije elektroničkih komponenti. 'Ako bi proizvođači snosili odgovornost za količinu svojih proizvoda pronađenih u oružju koje pogađa Ukrajinu, sigurno bi ozbiljnije regulirali svoju prodaju', izjavio je Vladislav Vlasjuk, povjerenik ukrajinskog predsjednika za politiku sankcija.
Hoće li sankcije biti pojačane?
Američki Kongres i Europska unija već su počeli istraživati slabosti u provedbi sankcija. No, ukrajinski analitičari tvrde kako su distributerske kompanije, često bazirane u Sjedinjenim Državama i Kanadi, ključni problem.
CAR navodi kako je čak 250 tvrtki identificirano kao proizvođači komponenti pronađenih u sjevernokorejskom oružju, no većina tih dijelova prolazi kroz samo pet glavnih distributera. Kako se rat u Ukrajini nastavlja, a sankcije ne uspijevaju u potpunosti zaustaviti dotok komponenti u neprijateljske ruke, pitanje odgovornosti zapadnih proizvođača i distributera postaje sve važnije.