rasprava uoči glasovanja

Sabor o reviziji u HNB-u: 'Kako je moguće da guverner Vujčić ima neto primanja godišnje od 100.000 eura, a nema nikakvu imovinu?'

20.02.2019 u 11:37

Bionic
Reading

Ulazak revizije u HNB glavna je novina izmjena Zakona o Državnoj reviziji o kojima se raspravlja u Saboru. No dok zastupnici pozdravljaju ulazak revizije, neke u oporbi smeta što se HNB-u neće moći davati preporuke kako se ne bi utjecalo na njihovu neovisnost

Prema zakonskim izmjenama Državna revizija će ocjenjivati jesu li aktivnosti, financijske transakcije i informacije koje se odnose na troškove administrativnog poslovanja, stjecanja, upravljanja i raspolaganja nekretninama, pokretninama i opremom u skladu s propisima prema kojima posluje HNB. Ocjenjivala bi ostvaruju li se učinkovito programi, projekti i aktivnosti u navedenim područjima.

No revizija ne bi bila ovlaštena provjeravati, niti ocjenjivati ostvarivanje ciljeva i zadataka propisanih zakonom o HNB-u kao ni zadataka koje Banka obavlja u skladu s ugovorom o funkcioniranju EU-a. Revizija ne bi imala ni ovlast davati HNB-u, njezinim tijelima ili članovima tijela izravne ili neizravne upute kojima bi se utjecalo na njihovu neovisnost.

Većina zastupnika pozdravila je ulazak revizije u HNB, no u Mostu nisu zadovoljni što HNB nije dužan dostaviti reviziji plan provedbe naloga ili preporuka.

'To znači da vidite reviziju i to je lijepo čuti, da ne sljubljuju vino i ribu, da ne troše kao faraoni. No vi ovom odredbom pobijate sve što se predložili. Nemojte nas varati. izbrišite tu odredbu i u tom slučaju ćemo prihvatiti zakon. Sve ostalo je prevara', kazao je Mostov Miro Bulj.

Nezadovoljan je bio i Nikola Grmoja. 'Ovo što nam je došlo pred nas je žalosno, jer ako oni ne moraju ispuniti ove preporuke kakva smisao onda uopće same revizije', rekao je Grmoja.

  • +14
Saborska rasprava o reviziji Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek/PIXSELL

Ministar financija Zdravko Marić uzvratio je da nitko nikoga ne vara.

'Bilo koje zadiranje u problematiku HNB-a, revizije i bilo koji drugi segment je potrebno iskoordinirati s Europskom centralnom bankom. Zakon je u potpunosti usklađen, traženo je da ova odredba ostane, međutim to u suštini ništa ne mijenja na stvari. U Saboru ćete raspravljati o ovom izvješću, ali i o izvješću HNB', kazao je Marić.

Novost u zakonu su i kazne ako neki subjekt revizije (op.a. ne odnosi se na HNB) u propisanom roku, ne dostavi plan provedbe, naloga i preporuka, te ako ne provede naloge i preporuke dane u izvješću obavljene u reviziji, a u rokovima i na način naveden kako je naloženo.

IDS-ov Giovanni Sponza pohvalio je što se konačno propisuju kazne. 'Reda mora biti pravila se moraju primjenjivati jednako za sve', rekao je Sponza

Branimir Bunjac iz Živog zida ne razumije kakva je svrha uvoditi reviziju HNB-u ako nam EU to zabranjuje.

'U HNB-u trebalo bi odgovoriti na mnoga pitanja koja interesiraju javnost, npr. kako je moguće da guverner Vujčić koji ima neto primanja godišnje od otprilike 100.000 eura, a u imovinskoj kartici nema nikakvu imovinu. Znači on nema niti stan, ušteđevinu, dionice, vozilo niti pokretnine. Čini se da je on najsiromašniji čovjek u Hrvatskoj. Čak i neki čovjek koji radi za minimalac ima neku imovinu, ovaj nema apsolutno ništa. Zanimljivo bi bilo dobiti odgovor na to pitanje, a čini se da ga promjenom ovog zakona i dalje nećemo dobiti', rekao je Bunjac.

Sabor će u podne odraditi i glasovanje, a na redu za glasanje su amandmani na Zakon o privatizaciji Ine.