Bivši ratni zamjenik zapovjednika specijalne policije Željko Sačić danas se iz pritvora u Remetincu, u kojemu je zbog sumnje da je zataškavao ratni zločin u selu Grubori nakon vojne akcije Oluje 1995., pismeno požalio Haaškom sudu da je žrtva zakulisnih igara obrana dvojice haaških optuženika generala Ivana Čermaka i Mladena Markača te hrvatske policije, zbog čega je podnio kaznenu prijavu protiv ravnatelja policije Olivera Grbića, doznaje se od Sačićeva branitelja Zvonimira Hodaka
Sačić je iz pritvora zagrebačkog Okružnog zatvora pismenim putem obavijestio Međunarodni kazneni sud u Den Haagu o svojim saznanjima da se na njegovu štetu opstruira rad sudskog vijeća pod predsjedanjem suca Alphonsa Oriea koji vodi postupak protiv trojice hrvatskih generala Ante Gotovine, Čermaka i Markača, kazao je Hini Hodak. Dodao je da je Sačić istodobno podnio kaznene prijave protiv ravnatelja hrvatske policije Olivera Grbića i drugih osoba zbog kaznenog djela zlouporabe položaja i ovlasti.
Hodak je objasnio da njegov branjenik smatra kako je žrtva konstrukcija i igara obrana dvojice hrvatskih generala Čermaka i Markača koje nastoje krivnju za zataškavanje i neprocesuiranje zločina u Gruborima prebaciti na njega. Kaznenu prijavu protiv ravnatelja policije je, pak, podnio jer smatra da je Grbić zlouporabio položaj i ovlasti kako bi ga se uhitilo i kazneno gonilo za nešto za što nije kriv, kazao je Hodak.
Na optužbe Sačića branitelj Markača, odvjetnik Goran Mikuličić kratko je rekao kako 'obrana Markača ne utječe na nikoga, ne radi nikakve komplote i nigdje ne gura nos, već samo radi svoj posao'.
Bivši Čermakov branitelj Čedo Prodanović uvjeren je da Čermak ne stoji iza ikakvih zavjera. 'General Čermak imao je priliku deset godina teretiti Gotovinu (Ante), Markača, Sačića ili nekog drugog i to nije učinio pa sam apsolutno siguran da on ne stoji iza ikakvih opstrukcija', kazao je Prodanović koji se 2007. povukao iz Čermakove obrane zbog mogućeg sukoba interesa koji se pojavio kada je Gotovinina obrana otvorila mogućnost da za svjedoka na haško suđenje pozove generala Rahima Ademija, drugog klijenta odvjetnika Prodanovića.
Načelnik Ureda ravnatelja policije Krunoslav Borovec kazao je da je državno odvjetništvo institucija koja odlučuje o osnovanosti kaznenih prijava, pa tako i Sačićeve. 'Za policiju nije bitno tko je podnio prijavu nego ocjena državnog odvjetništva ima li osnova za kazneni progon', rekao je Borovec.
Sačić, koji je u vrijeme Oluje bio zamjenik zapovjednika specijalne policije Markača, u pritvoru je već desetak dana zajedno s još četvoricom bivših pripadnika antiterorističke jedinice Lučko, od kojih se trojicu sumnjiči za ubojstvo šestero srpskih civila u selu Grubori kraj Knina, 20-ak dana nakon Oluje.
Sačića i još jednog osumnjičenika tereti se po zapovjednoj odgovornosti. Tužiteljstvo, naime, sumnja da Sačić nije ništa učinio kako bi spriječio zločin u Gruborima niti je kaznio počinitelje od kojih je jedan idućeg dana u selu Ramljanima zapalio više kuća.
Sumnja se i da je Sačić, kad je doznao za ubojstva civila, prikrivao zločin pa je naredio da se po njegovu diktatu načini novo lažno izvješće, a policajcima je zabranio očevid i druge radnje usmjerene prema rasvjetljavanju zločina i otkrivanju ubojica.
Kako se doznaje od njegovog branitelja, istražni sudac zagrebačkog Županijskog suda Zdenko Posavec prve svjedoke u 'slučaju Grubori' ispitati će već početkom siječnja. Tužiteljstvo je predložilo saslušanje više od 70 svjedoka.