MOGUĆE KRŠENJE SANKCIJA

SAD i Izrael zabrinuti ukidanjem ruske zabrane isporuke raketa Iranu

13.04.2015 u 23:38

Bionic
Reading

Američki dražvni tajnik John Kerry izrazio je zabrinutost svome ruskom kolegi zbog odluke Moskve da ukine zabranu isporuke raketa Iranu, objavila je Bijela kuća u ponedjeljak. Ruska odluka o razmjeni raketa za naftu mogla bi značiti i kršenje postojećih sankcija Iranu, rekao je glasnogovornik Bijele kuće Josh Earnest. Istovremeno, rusku odluku osudio je i izraelski ministar informiranja Youval Steinitz

On nije naveo pojedinosti Kerryeva razgovora sa Sergejem Lavrovom. 'Bila je to prilika da državni tajnik Kerry izrazi zabrinutost', rekao je.

Ruski predsjednik Vladimir Putin u ponedjeljak je potpisao ukaz kojim se ukida ruska zabrana isporuke raketa S-300 Iranu, priopćio je Kremlj. Time je otvoren put za razmjenu raketa za naftu, što znači da bi Moskva mogla imati prednost u utrci da se iskoristi moguće ukidanje sankcija Iranu.

Iran je početkom mjeseca sa svjetskim silama postigao okvirni sporazum o svojem nuklearnom programu koji, bude li sve išlo prema dogovoru, predviđa postupno ukidanje međunarodnih sankcija Teheranu.

Earnest je rekao da bi prijedlog o razmjeni oružja za naftu mogao kršiti režim sankcija koje su Iranu uveli SAD i druge zapadne zemlje.

Bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev 2010. je zabranio isporuku projektila S-300 Iranu, u skladu s rezolucijom 1929 UN-a, kojom se Teheran sankcionira zbog nuklearnog programa.

Rusija i Iran 2007. potpisali su 800 milijuna dolara vrijedan sporazum o isporuci vojne opreme, odnosno projektila S-300, kojima se mogu presretati zrakoplovi ili druge rakete. Nakon zabrane isporuke tih raketa Teheran se obratio Međunarodnom arbitražnom sudu u Ženevi, tražeći od Moskve četiri milijarde dolara odštete.

Tijekom posjeta ruskoga ministra obrane Sergeja Šojgua Iranu početkom 2015. Moskva i Teheran su potpisali protokolarni sporazum kojim se jača 'vojna bilateralna suradnja zbog zajedničkih interesa'. Rusija je tada Iranu predložila da mu isporuči Antej-2500 - novu, usavršenu verziju raketa S-300.

Sjedinjene Države i europske zemlje uvele su sankcije objema zemljama - Iranu zbog nuklearnog programa, a Rusiji zbog umiješanosti u ukrajinsku krizu. Uz to, obje zemlje, koje su se dodatno zbližile u posljednjih nekoliko godina na gospodarskom planu, podupiru i režim sirijskoga predsjednika Bashara al-Assada.

Rusko ministarstvo obrane spremno je u kratkom vremenu isporučiti rakete Iranu ukoliko za to dobije zeleno svjetlo, objavila je agencija Interfax, pozivajući se na dužnosnika ministarstva obrane.

Reakcija Izraela

Ruska objava o ukidanju zabrane isporuke raketa Iramu je 'izravni rezultat legitimnosti dodijeljene Iranu uz sporazum u pripremi i dokaz da će gospodarski rast koji će uslijediti nakon ukidanja međunarodnih sankcija, Iran iskoristiti za naoružavanje, a ne za dobrobit iranskog naroda', priopćio je izraelski ministar informiranja Youval Steinitz

Steinitz je naglasio da dok se poglavlje za poglavljem Iran distancira od okvirnog sporazuma, međunarodna zajednica je već pokrenula ublaženja sankcija protiv Teherana.

'Umjesto da zahtijevamo od Irana da prekine svoje terorističke aktivnosti, dozvoljavamo mu da se opremi modernim naoružanjem', istaknuo je.

Izrael je najstroži kritičar okvirnog sporazuma zaključenog u Švicarskoj između Irana i velikih sila.