'Na Hrvatskoj je i Sloveniji, objema članicama Europske unije i saveznicama u NATO-u, da razriješe ovo bilateralno pitanje i nadamo se da će u tome uspjeti. Pozdravljamo izjave hrvatskog vrha koji je izrazio želju da se ovo granično pitanje napokon riješi te bismo potakli obje strane da, u svjetlu nedavnih događaja, odrede najbolji put kako dalje', komentar je američkog veleposlanstva u Hrvatskoj na upit Večernjeg lista o problemu arbitraže
Za razliku od SAD-a, ostale države suzdržale su se od službenih komentara napominjući da je riječ o bilateralnom sporu, ali neslužbeno je Večernji list među diplomatima načuo da kažu: 'Ovo je sve samo ne bilateralno pitanje. – Ovo nije nimalo ugodna situacija. Zamislite šok u Bruxellesu nakon objave vijesti. Opet taj Balkan! Bolje je ne dirati i ne uvlačiti se u rasprave i sukobe, nego birokratski ponoviti da se treba držati sporazuma'.
Drugi upozoravaju da transkripti i snimke bacaju sjenku na rad suda: 'Što će se dogoditi ako države počnu preispitivati dosadašnje odluke suda? Prizna li sud odgovornost, budućnost mu je u pitanju. Kako se klupko bude rasplitalo, u pitanje dolazi budućnost internacionalnih sudova. To su jako osjetljive stvari s globalnim posljedicama. Jasno je da i Hrvatska i Slovenija štite interese, a da nekome izvana može ovo sve djelovati kao svađa zbog 'nekoliko kanti mora'. No posljedice mogu biti drastične. I svi to znaju i zato bi najradije sve pomeli pod tepih'.
Što se tiče komentara SAD-a, poznavatelji diplomatskog idioma na koje se poziva Večernji list, Amerikanci su diplomatskim riječima vrlo jasno poručili da problem granice treba riješiti, stavili ga u kontekst otkrivenog skandala vezanog za arbitražu i između redaka poručili da arbitraža nije jedino rješenje kako to tvrdi Europska komisija. 'Najbolji put' tako može, primjerice, značiti i Međunarodni sud.