Policija ne postupa po političkom nalogu premijerke Jadranke Kosor kako bi spriječila provedbu referenduma, nego provodi zakon koji je u tome slučaju nevjerojatno strog i precizan
Rekao je to danas ministar unutarnjih poslova, Tomislav Karamarko, prigodom posjeta PU Osječko-baranjskoj, u kojoj je jučer obnovljeno gotovo cijelo rukovodstvo osim najužeg vrha.
'Očekujem od njih jači radni tempo u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala', kratko je ministar komentirao značajne kadrovske promjene te pojasnio ulogu MUP-a u navodnom sabotiranju referenduma, kako to tumače pojedini oporbeni političari i sindikalisti.
'To su apsurdne optužbe koje nemaju veze sa stvarnošću. Mi smo po nalogu Sabora analizirali način prikupljanja i ispravnost prikupljenih potpisa za referendum. Pritom nismo ulazili u sadržaj tih aktivnosti niti u referendumsko pitanje.
Zakon o referendumu nevjerojatno je strog i precizan u reguliranja provedbe prikupljanja potpisa i sagledavajući propisane detalje utvrdili smo postojanje niza devijacija.
Demokracija podrazumijeva čitav spektar prava i obveza, ali i poštivanje zakonskih propisa i postupaka. Hrvatska je u poimanju pravne države davno nadrasla onu titoističku: 'Nećemo se valjda držati zakona kao pijani plota', rekao je Karamarko.
Bivšem premijeru Ivi Sanaderu ukinuta je sigurnosna pratnja, jer je utvrđeno da u godinu dana koliko je trajala nije bilo nijednog elementa koji bi upućivao na njegovu ugroženost.
Slučajeve o provođenju istraga poput pokušaja podmićivanja sudaca Vrhovnog suda u slučaju Glavaš ili utvrđivanja podrijetla četiri i pol milijuna kuna kojima je HDZ kupio blindirani BMW, ministar nije želio komentirati, no jest zahtjev SDP-a za provjerom popisa birača, kao što je provjeren popis građana koji su se izjasnili za referendum.
'Mnogi će sve što se događa oko referenduma željeti čuti u skladu sa svojim potrebama i politički iskoristiti. To je legitimna politička borba, no i u njoj moramo baratati točnim i istinitim podacima i činjenicama', zaključio je Karamarko.