christine lagarde

Šefica ECB-a: Moramo ubrzati razvoj digitalnog eura

11.02.2025 u 16:14

Bionic
Reading

Šefica Europske središnje banke (ECB) Christine Lagarde poručila je europskim političarima da se inflacija smanjuje, te da nedavna sniženja kamatnih stopa počinju davati učinak, ali je upozorila da i dalje postoji neizvjesnost, osobito zbog trgovinskih napetosti i geopolitičkih sukoba

"Većina pokazatelja sugerira da se inflacija približava našem cilju", rekla je Lagarde tijekom svog plenarnog obraćanja pred Europskim parlamentom u ponedjeljak, napominjući da je inflacija u eurozoni u siječnju pala na 2,5 %, što je značajan pad u odnosu na 5,5 % godinu dana ranije, javlja Euronews.

Unatoč napretku, potvrdila je oprezan pristup ECB-a: "Ne obvezujemo se unaprijed na određeni put kamatnih stopa", upozorila je, ističući da bi globalni trgovinski poremećaji i dalje mogli utjecati na kretanje inflacije.

Također je naglasila hitnost napretka u razvoju digitalnog eura, istaknuvši kako bi regionalni platni sustav smanjio europsku ovisnost o vanjskim pružateljima usluga i ojačao financijsku otpornost kontinenta.

Krhki oporavak u uvjetima globalne neizvjesnosti

Gospodarstvo eurozone jedva je raslo u 2024. godini, s rastom bruto domaćeg proizvoda od samo 0,9 % na godišnjoj razini.

Posljednji kvartal godine bio je osobito slab – industrijska proizvodnja stagnirala je, a potrošnja kućanstava ostala je na postojećim razinama unatoč rastu dohodaka.

"Prerađivačka industrija i dalje je pod pritiskom, ali uslužni sektor se drži. Dobra vijest je da su tržišta rada otporna", dodala je, ističući rast realnih prihoda i stabilno tržište rada kao potencijalne pokretače potrošačkog povjerenja. No, upozorila je da su "kućanstva i dalje oprezna u povećanju potrošnje", dok poslovna ulaganja ostaju slaba.

Prema Lagarde, niže kamatne stope trebale bi postupno poboljšati uvjete, čineći kredite dostupnijima za tvrtke i kućanstva.

"Veće prepreke u globalnoj trgovini učinile bi inflacijske prognoze za eurozonu neizvjesnijima", upozorila je.

Zašto je digitalni euro ključan za europsku autonomiju?

Osim monetarne politike, Lagarde je istaknula važnost jačanja financijske neovisnosti Europe, posebno u digitalnim plaćanjima. Naglasila je da jeEuropa previše ovisna o stranim pružateljima usluga, što ju čini ranjivom na ekonomske i geopolitičke poremećaje.

"Platni sustavi su kičma našeg gospodarstva i Europa si ne može priuštiti prekomjernu ovisnost o vanjskim pružateljima", rekla je. ECB nastavlja s planovima za digitalni euro, koji bi nadopunio gotovinu i osigurao Europi otporan i suveren platni sustav.

Lagarde je također pozvala na napredak u integraciji tržišta kapitala, istaknuvši da bi uklanjanje financijskih barijera moglo potaknuti investicije, tehnološki razvoj i gospodarski rast.

"S pravim okvirom, Europa može mobilizirati svoje ogromne štedne resurse za financiranje vlastitih inovacija i tehnološkog napretka", naglasila je.

Zaključujući svoje obraćanje, Lagarde je ostavila snažnu poruku o potrebi europske suradnje.

"Europsko jedinstvo bilo je san nekolicine. Postalo je nada mnogih. Danas je ono nužnost za sve nas", poručila je, naglasivši važnost zajedništva u suočavanju s gospodarskim izazovima.