Nakon što je Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dopis predsjednice Povjerenstva za sukob interesa Aleksandre Jozić-Ileković proslijedio Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav prozvavši se nenadležnim, u utorak im ga je Odbor za Ustav vratio, također ističući da nisu nadležni
Predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa nedavno je uputila dopis saborskom Odboru za izbor, imenovanja i upravne poslove u kojem ih obavještava o "određenoj problematici koja se tiče rada Povjerenstva". U pismu upozorava na situaciju s kojom se suočava, a to je da pojedini članovi Povjerenstva, konkretno Nike Nodilo Lakoš i Igor Lukač, ne žele raditi na određenim predmetima protiv određenih dužnosnika, suzdržavaju se od glasanja kako se odluke ne bi donosile, ne žele postupati po sudskim presudama i tako podrivaju rad Povjerenstva. Pri tome se navodi i slučaj kada se Lukač htio uključiti u sudski proces protiv Povjerenstva, a na strani HDZ-ove državne tajnice Vedrane Šimundža-Nikolić.
Predsjednik Odbora za izbor i imenovanja, Pero Ćosić (HDZ), na prošlotjednoj je sjednici članove Odbora izvijestio o dopisu Jozić-Ileković, no istaknuo je kako njihov Odbor nije nadležan za to pitanje te je dopis na razmatranje proslijedio Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav.
Predsjednik tog Odbora, Ivan Malenica (HDZ), na današnjoj sjednici to pismo nije ni spomenuo, pa je temu otvorio SDP-ov Arsen Bauk.
"Moram pohvaliti predsjednika Odbora za izbor koji je svojim članovima dao informaciju o pismu", kazao je najprije Bauk, koji je član oba odbora, a aludirajući na Maleničino ignoriranje toga pisma.
Bauk (SDP): Omogućimo predsjednici da se obrati
Istaknuo je kako Odbor za Ustav sada ima dvije mogućnosti. "Da omogućimo predsjednici Povjerenstva da se obrati, što je vrlo jednostavno jer imamo tri točke gdje je Povjerenstvo predlagatelj, a koje su u nadležnosti ovog Odbora - to su izvješća za 2022. i 2023. godinu i Poslovnik o radu Povjerenstva koji potvrđuje Sabor. Ako vi iz bilo kojeg razloga nećete sazvati sjednicu s tim točkama, postoji i drugi način, a to je da organiziramo tematsku sjednicu o radu Povjerenstva da vidimo što se može popraviti, bilo u njihovim međuljudskim odnosima, bilo u Zakonu da se takve stvari na koje predsjednica upozorava ne događaju", naveo je SDP-ov zastupnik.
Malenica je, pak, ustvrdio kako niti ovaj Odbor nije nadležan za problematiku koju u pismu navodi Jozić-Ileković.
"Kada je riječ o razrješenju i imenovanju članova i predsjednika Povjerenstva, smatram da se ta procedura provodi pred Odborom za izbor i imenovanje. U ovom konkretnom slučaju Odbor za Ustav u tom dijelu nije nadležan. Mi smo nadležni u dijelu koji se odnosi na izvješća o radu Povjerenstvu i o njima će se raspravljati kada dođu na dnevni red Hrvatskog sabora", poručio je Malenica.
Malenica (HDZ): Nismo nadležni, vraćam dopis Odboru za izbor
Stoga je odlučio dopis vratiti Odboru za izbor i imenovanje. "Smatram da su nadležni odlučivati, odnosno razmatrati konkretan dopis u smislu eventualnog ispitivanja odgovornosti člana Povjerenstva i samog Povjerenstva za povrede odredbe Zakona", kazao je.
U razgovoru za Hinu, Malenica je pojasnio kako iz dopisa predsjednice Povjerenstva nije jasno traži li ona uopće razrješenje članova Povjerenstva. Smatra da se radi o situaciji koja bi se trebala interno rješavati unutar samog Povjerenstva, a da bi se to moglo, dodaje, potrebne su izmjene Poslovnika o radu Povjerenstva ili eventualno Zakona o sprječavanju sukoba interesa.
"Ako postoje razlozi za razrješenje, predsjednica se s tim razlozima treba obratiti Odboru za izbor i imenovanja. S obzirom na sadržaj dopisa, smatram da niti Odbor za Ustav, a niti Odbor za izbor ne mogu postupiti po samom dopisu. Očekujem od Povjerenstva inicijativu za izmjenu Poslovnika ili, ako smatraju da je potrebno, Zakona, to je na njima, a sve ono što Povjerenstvo kao kolektivno tijelo smatra da je dobro za nesmetan rad, mi ćemo kao Sabor i podržati", poručio je ne želeći ulaziti u konkretan slučaj postupanja dvoje članova Povjerenstva na koja upozorava predsjednica.
GONG: Sabor bi trebao hitno reagirati
Iz Gonga naglašava kako se Lukač kao član Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, a koji je htio sudjelovati u sudskom postupku pred Visokim upravnim sudom na strani HDZ-ove državne tajnice, i sam našao u sukobu interesa.
"Nezavisne institucije trebale bi nadzirati nositelje političke vlasti. Ako vlast nitko ne kontrolira, nema vladavine prava", poručuje Gong i dodaje da bi Sabor trebao hitno reagirati na apel Jozić-Ileković.
"Nakon što je Plenkovićeva vlada zakonski oslabila rad nekad važnog antikorupcijskog tijela, sada i predsjednica Povjerenstva upozorava Sabor da joj je onemogućen rad iznutra te da nema adekvatne alate da se tome suprotstavi. Dok u Hrvatskoj buja korupcija, i to među najvišim dužnosnicima, premijer Andrej Plenković aktivno radi na slabljenju nezavisnih institucija i potkopavanju vladavine prava", poručili su.
Malenica je izvijestio i kako Odbor za Ustav kreće u postupak izmjene Poslovnika Hrvatskog sabora te je pozvao Klubove zastupnika da upute svoje prijedloge, a kako bi "Sabor mogao kvalitetnije obavljati svoj posao i da se dinamizira rasprava".