mito i korupcija

Šerić i Miljević o tome hoće li DORH ili EPPO imati nadležnost u slučaju Beroš

16.11.2024 u 09:55

Bionic
Reading

Odvjetnici Veljko Miljević i Branko Šerić osvrnuli su se na slučaj uhićenja ministra Vilija Beroša zbog sumnje na zločinačko udruživanje i primanje mita prilikom nabave opreme za bolnice. Ustvrdili su kako su pristupanjem Hrvatske EU-u, "međunarodni propisi, postali dio unutarnjeg pravnog poretka RH".

Gostujući na HRT-u Miljević je na pitanje tko ima više saznanja o slučaju EPPO ili USKOK kazao da je to zasigurno EPPO.

'To je sasvim sigurno, to je elementarna logika, ali hoće li se moći samo na temelju te činjenice zauzeti stav da bi oni bili nadležni za vođenje predmeta u ovom stadiju koji prethodi. Oni, izgleda, nisu ni otovrili istragu, no državni odvjetnik jučer kaže da će o rješenju i provođenju istrage govoriti kasnije. EPPO radi četiri mjeseca, provode određene radnje. Mi zaključujemo, a to je bio i stav državnog odvjetnika, da je to nešto što bi po ZKP-u tretirali kao izvide. Oni su vjerojatno radili izvide i istraživanja. To su radnje koje su u toj najranijoj fazi postupka. Očito su to radili prlično pažljivo, jer nisu išli na lišavanje slobode, javne radnje, nego su očito pribavljali podatke da se utvrdi koliko je tu ljudi upleteno, rekao je Miljević.

Mi smo, kako je rekao "već čuli da je to osam ljudi, a radi se o pet do šest fizičkih i dvije pravne osobe".

'Oni su određene stvari zaokružili. Odjednom imamo da je DORH preskočio njih u tome i otišao na krajnju mjeru lišavanja slobode, kazao je Miljević.

Šerić objasnio je kako je došlo do toga da postoje dvije istrage o istom slučaju.

'Kada imamo dvije paralelne istrage za istu stvar je neobično, ali nije neviđeno, pogotovo kada se radi o konkurenciji tijela koje vode izvide. A kada znamo kako do izvida dođe, s obzirom na informacije koje dostižu do organa ili tijela otkrivanja, a te informacije dosežu na nivou obavještajnih službi, SOA-e, a kontakt s njima, o tome ne mora nitko znati, ima i EPPO, ne samo u Hrvatskoj, nego i u Bruxellesu, rekao je.

Podsjetio je kako smo u jednoj tranši dobili 400 milijuna eura, a u drugoj 800 milijuna eura iz EU-a.

'Dio sredstava odnosi se na 2020. za vrijeme korone. Što se tu sve krije, to ne znamo. Pretpostavljam, da kada je došlo do inicijalnog postupanja EPPO-a, došlo je do paralelnog curenja dotoka informacija iz Bruxellesa i Hrvatske. Je li u jednom trenutku došlo do kontakta tih informacija, kod koga i s kim, to ne znamo. Dogodilo se da su neko vrijeme, bile paralelne istrage, koji je motiv da se odmah nije prišlo suradnji, da EPPO nije kontaktirao DORH ili obrnuto, to ne znamo', dodao je Šerić.

Na pitanje tko će na kraju imati nadležnost objasnili su što kaže zakon.

Jutros djelatnici PNUSKOK-a pretresli Beroševu kuću na Jarunu
  • Jutros djelatnici PNUSKOK-a pretresli Beroševu kuću na Jarunu
  • Jutros djelatnici PNUSKOK-a pretresli Beroševu kuću na Jarunu
  • Jutros djelatnici PNUSKOK-a pretresli Beroševu kuću na Jarunu
  • Jutros djelatnici PNUSKOK-a pretresli Beroševu kuću na Jarunu
Jutros djelatnici PNUSKOK-a pretresli Beroševu kuću na Jarunu Izvor: Pixsell / Autor: Igor Kralj

'Ne zna ni Branko, ne znam ni ja i zasad nitko od onih koji su nadležni, nije to rekao. Tri i pol mjeseca je EPPO radio bez toga da bi netko iz DORH-a postupao po tome. Naši su očito pametniji i sposobniji i u 14 dana skupili su više informacija da upotrijebe daleko drastičnije mjere - lišavanje slobode. Zašto tu nije bilo suradnje, ne znam. Ova suradnja nije davnog datuma. Reći ću jedno rješenje koje nitko nije spominjao. Jučer je glavni državni odvjetnik rekao stvari koje mogu stajati. Od četiri djela, tri su u nadležnosti DORH-a, ali jedno je koje može biti u nadležnosti EPPO-a, rekao je Miljević.

Dodao je da će Glavni državni odvjetnik brzo donijeti odluku o tome.

'Ja sam u ovom studiju prije godinu dana jasno rekao kako što stoji prema hrvatskom propisu koji uređuje rad EPPO-a u Hrvaskoj. Na to se zakačio naš DORH da se u slučaju sukoba o nadležnosti - odluku donosi glavni državni odvjetnik. Ustav kaže da svi međunarodni propisi koji su ratificirani u RH postaju dio unutarnjeg pravnog poretka RH, a po pravnoj snazi su iznad zakona, gotovo', zaključio je Miljević.