uz 1. maj

Sever: Velik dio hrvatskih radnika nema dostojno radno vrijeme

01.05.2024 u 09:05

Bionic
Reading

Predsjednik Nezavisnih sindikata Krešimir Sever kazao je kako veliki dio hrvatskih radnika u Hrvatskoj nema dostojno radno vrijeme, da bi se trebalo težiti ravnoteži poslovnog i privatnog, te da također treba težiti skraćivanju radnog vremena, ali i zadržavanju plaće

Na Međunarodni praznik rada, u radijskoj emisiji "U mreži Prvog" na HRT-u razgovarali ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, predsjednik Nezavisnih sindikata Krešimir Sever i predsjednik Saveza samostalnih sindikata Mladen Novosel.

Novosel je rekao kako je u Hrvatskoj u ovom trenutku politika plaća veliki problem.

'Vlada je pokušala za državne i javne službenike donijeti Zakon o plaćama, na neki način nivelirati te koeficijente pod motom jednaka cijena rada za jednak rad. Koliko su to uspjeli, više ili manje, ima tu puno zadovoljnih i nezadovoljnih, ali ostaje još jedan veliki dio privatnog sektora koji je u vlasništvu lokalne samouprave, dakle komunalna društva, predškolske odgojne ustanove itd. koje su u vlasništvu lokalne samouprave, gdje u ovom trenutku, ako nema kolektivnog ugovora, onda jedino ono što poslodavci smatraju da je obavezno bruto isplatiti, to je minimalnu plaću 840 eura. Sve drugo je stvar poslodavca', rekao je Novosel.

Ministar Piletić istaknuo je kako je HDZ na ove izbore izašao s jednim od najcjelovitijih programa rada za sljedeće četiri godine pod nazivom "Za sve izazove" i među prioritetima su ne samo radnička prava nego i ono što proizlazi iz svijeta rada, a to je mirovinski sustav.

Tu smo jasno komunicirali koji su nam strateški ciljevi za sljedeće četiri godine i od tih ciljeva HDZ neovisno o svojim partnerima, neće odustati, poručio je.

Kazao je kako je usmjeriti gospodarski rast u sljedeće četiri godine temelj svih pregovora, pa tako i pregovora HDZ-a s partnerima.

Sever je naveo kako je činjenica da smo u zadnjem desetljeću u početku bilježili rast plaća koji je bio snažniji od stope inflacije.

- Mi smo se tu ponadali i poveselili da će to biti jedna snažna uzlazna putanja i dalje i da ćemo doista dizati standard, da će se platežna moć građana dizati i da ćemo na taj način konačno iskoračiti jer su plaće u Hrvatskoj bile apsolutno preniske', rekao je te dodao da je onda došla inflacija.

'Činjenica je da su plaće i tu snažno rasle, ali te cijene itekako su grizle te plaće sa svih strana. Činjenica je isto tako da kad mi govorimo o inflaciji, ona prati dan cijeli niz cijena proizvoda koji je u velikome dijelu preširok za prosječno hrvatsko kućanstvo. Prosječnom hrvatskom kućanstvu je najvažniji trošak. Vlada je napravila dobar potez stabiliziranjem cijena energije. Mi smo po cijeni energije doista predzadnji u Europskoj uniji, jeftinija od nas je jedino Mađarska, ali oni imaju posebne ugovore s Rusijom. S druge strane hrana je izuzetno skupa, ne samo zbog toga što mi nemamo dovoljno vlastite proizvodnje, nego je činjenica da zemlje iz kojih mi uvozimo hranu i koja se ovdje prodaje, tu hranu kod sebe prodaju jeftinije nego što je na kraju kupuju naši građani', rekao je Sever i dodao kako se s minimalnom plaćom od 677 eura ne može kupiti dovoljno hrane za mjesec.

Naveo je kako velik dio hrvatskih radnika u Hrvatskoj nema dostojno radno vrijeme.

- Činjenica je da bi ljudi trebali imati uravnoteženje radnog i privatnog. Postizati tu ravnotežu silno je važno. Mi smo vrlo često imali poimanje poslodavačke strane koji su protumačili sebi da fleksibilizacija sustava rada znači da im je radnik uvijek na raspolaganju, a ne dio da treba oslobađati radnika, davati mu jasno područje za privatno i za radno. I ono što u tome svemu treba naglasiti, gdje god je moguće - treba težiti skraćivanju radnog vremena i zadržavanju plaće. Jer nije smisao novih tehnologija da njihovi gazde samo zgrču što više novaca na robotima, umjetnoj inteligenciji, nego da se barem dio viška toga prihoda na taj način ostvarenoga, podijeli s radnicima kroz povećanje njihovih plaća, kroz uplate u javne fondove, u fondove za dokvalifikaciju, prekvalifikaciju, kazao je Sever.

Ministar Piletić je kazao kako su kroz posljednje izmjene Zakona o radu prepoznali komponentu privatnog života i omogućili bolje uvjete rada roditeljima do osme godine života.