Dojava o bombi stigla je u četvrtak ujutro na adrese odgojno-obrazovnih ustanova diljem Hrvatske, od Splita, preko Sinja, Zadra, Pule, Rovinja, Zagreba i Čakovca, pa do Slatine i Požege. U nekim gradovima prijetnje su došle u više ustanova, Zagrebu u njih čak šesnaest, a u e-mailovima su spominjani islamisti, Alah...
Sigurnosni stručnjaci Mate Laušić i Željko Cvrtila, s kojima smo razgovarali, napominju da se nijedna prijetnja ne smije podcijeniti te da policija mora obaviti svoj dio posla, ali i smatraju da je cilj svega širenje uznemirenosti i panike.
'Troše se resursi, tehničko osoblje mora izaći na teren s psima, a posljedično djeca nisu u školi. U masovnosti dojava može se dogoditi da neka bude točna i potrebno je obaviti pregled svugdje gdje je prijetnja zaprimljena', naveo je Laušić i dodao da se ovakve stvari mogu djelomično i prevenirati tako da zaposlenici ustanova svakodnevno obraćaju pažnju na bilo što neuobičajeno u objektima u kojima rade.
Cvrtila je dodao da je, po svemu sudeći, riječ o nekoj dječjoj nepodopštini jer većina terorističkih organizacija ne šalje mailove, nego djeluju.
'Prije bi se napalo nekakav vojni ili policijski objekt nego školu ili vrtić, ali prijetnje ne treba zanemariti. Hrvatska nije visoko na listi islamističkih zemalja kao ona kojoj bi se prijetilo iako je članica EU-a i NATO-a. Ima tu zemalja koje su direktno umiješane u određene operacije u nekim zemljama. Sve ovo kao cilj ima širenje panike i uznemiravanje građana', zaključio je Cvrtila.