burna rasprava

Hoće li novi model izračuna povećati mirovine? Špika u Otvorenom najavio prosvjed

10.04.2025 u 06:37

Bionic
Reading

Vlada je najavila novi zakon o mirovinskom osiguranju koji bi trebao donijeti rast mirovina kroz ključnu promjenu u načinu njihova usklađivanja. Prema novom modelu, omjer prilagodbe iznosit će 85 prema 15 u korist povoljnijeg ekonomskog pokazatelja – bilo da je riječ o rastu plaća ili inflaciji. No, hoće li to zaista popraviti svakodnevicu umirovljenika?

Zakon predviđa i druge mjere: uvođenje 13. mirovine kao posebnog godišnjeg dodatka, smanjenje penalizacije za one koji su u mirovinu otišli prijevremeno, a dosegli su 70 godina života, te povećanje najnižih mirovina.

O mogućim posljedicama ove reforme raspravljalo se u emisiji Otvoreno na HRT-u. Gosti su bili Ivan Vidiš, državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Veselko Gabričević iz Hrvatske stranke umirovljenika te Milivoj Špika iz političke platforme Blok umirovljenici zajedno.

Špika: Gotovo polovica umirovljenika živi na granici siromaštva

Milivoj Špika upozorio je na ozbiljno stanje u kojem se nalazi velik broj umirovljenika, ukazujući kako promjene koje se najavljuju zapravo ne dotiču ključne probleme.

“Gotovo polovica umirovljenika od 1,2 milijuna živi na granici siromaštva ili ispod granice siromaštva. I ove promjene sada koje se najavljuju, to je bilo pompozno najavljeno da će to biti neka nova mirovinska reforma, na kraju se to ipak pretvorilo samo malo u zakon o izmjenama i dopunama zakona o mirovinskom osiguranju”, istaknuo je Špika.

Naglasio je da će promjene možda imati manji pozitivan učinak za određene skupine, ali da se najveći problem – niske mirovine – ne rješava ovim izmjenama. “To će za određeni dio njih biti neki sitni pomak, međutim onaj temeljni problem koji muči više od pola umirovljenika, to je problem male mirovine, on s ovim izmjenama zakona nije ni dodirnut, dakle neće se riješiti apsolutno ništa”, dodao je.

Gabričević: Zakon donosi pozitivne pomake, ali ne rješava sve

Govoreći o stanju umirovljenika u Hrvatskoj, Veselko Gabričević istaknuo je kako je situacija mnogima teška, iako smatra da novi zakon donosi određene koristi.

“Sigurno da ima jedan dio umirovljenika, dobar dio, zapravo veliki dio, ja bih rekao, umirovljenika koji dosta teško žive. Trebate znati da danas u Republici Hrvatskoj imamo 323.000 umirovljenika s najnižim mirovinama”, rekao je Gabričević.

Smatra da je cilj zakona poboljšanje životnog standarda osoba starije dobi “Intencije cijelog ovog zakona su da se zaista standard umirovljenika popravi, a to što stoji u deklaraciji, zapravo je i cilj ovog zakona koji će biti donesen do kraja zasjedanja drugog kvartala.”

Naglasio je kako izmjene neće biti rješenje za sve, ali da će “u značajnoj mjeri popraviti sadašnji položaj umirovljenika”.

Vidiš: U ovom mandatu mirovine porasle gotovo 82%

Ivan Vidiš govorio je o dosadašnjim reformama i mjerama koje su postupno podizale mirovine te istaknuo da se ovaj zakon nastavlja na taj trend.

“Cijelo vrijeme pokušavamo povećati adekvatnost mirovine. Ovo nije prva ovakva izmjena koju radimo... u kojima je upravo cilj bio povećati adekvatnost mirovina”, kazao je, podsjećajući na već provedene mjere, uključujući povećanje obiteljskih i najnižih mirovina te ukidanje umanjenja kod određenih mirovina.

Pojasnio je i novu formulu usklađivanja: “85-15 je model za koji smo se mi odlučili, budući da je on najoptimalniji u ovom trenutku. Sigurno će povećati adekvatnost mirovina. Ovaj sad paket, sa svim ovime što sam naveo i još nekoliko elemenata, će u konačnici koštati otprilike 2 milijarde eura.”

Usporedba s EU i kritike iz oporbe

Gabričević je objasnio kako su u početku zagovarali omjer usklađivanja 90-10, ali su prihvatili prijedlog 85-15 nakon analize fiskalnih mogućnosti.

Špika je, s druge strane, istaknuo nesrazmjer između rasta mirovina i troškova života: “Umirovljenici ne mogu vjerovati ovom nominalnom rastu mirovina, dok su cijene porasle više od 100%.” Naglasio je i da “udjel mirovina u BDP-u u Hrvatskoj je ispod 10%, dok je u EU često iznad 15%”, te da je rješenje “samo politička volja”.

13. mirovina: Dodatan poticaj ili simbolični dodatak?

Novi zakon predviđa i isplatu godišnjeg dodatka svim umirovljenicima, tzv. 13. mirovinu, čiji iznos još nije službeno utvrđen.

Gabričević je objasnio: “Sada je vrijeme da svi umirovljenici dobiju godišnji dodatak na mirovinu, koji će se izračunavati prema godinama radnog staža.” Vidiš je dodao da “konačni iznos ovisit će o fiskalnim mogućnostima” te da se zasad “ne želi izlaziti s paušalnim brojkama”.

No, Špika se usprotivio: “Uopće, spominjati 13. mirovinu to je vrijeđanje, to je ruganje umirovljenicima. Ako ta 13. mirovina nije ekvivalent onoj 12., dakle onoj prethodnoj, onda se to ne smije niti spomenuti.” Zbog toga je najavio i prosvjed: “Pozvali smo 15. svibnja umirovljenike sve na Trg bana Josipa Jelačića na prosvjed... što budemo glasniji, to će taj iznos biti veći.”

Burna rasprava između Vidiša i Špike

Na kraju emisije, došlo je do burne rasprave između Vidiša i Špike, pri čemu su se međusobno optuživali za političku nekonzistentnost i neosjetljivost prema umirovljenicima.

“Mislim da nije u redu da dajete takve ocjene”, poručio je Vidiš, dodajući: “Vi ste dali podršku ljudima koji su mirovine povećali za 2%.” Špika je uzvratio da “nije fan Milanovića” i da je više puta kritizirao i tadašnju i sadašnju vlast.