odaziv slabi

Ministarstvo opet tvrdi da je stvarni broj štrajkaša manji

08.04.2025 u 10:58

Bionic
Reading

Na konferenciji za medije u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih predstavljeni su podatci o odazivu na štrajk, koji pokazuju nešto manji odaziv od onih koje su predstavili sindikati. Iz Ministarstva poručuju da su svi učenici u Međimurskoj, Varaždinskoj i Koprivničko- križevačkoj županiji, gdje je za sutra najavljen novi štrajk, dužni doći na nastavu

Nakon jučerašnjeg štrajka u osnovnim i srednjim školama te na fakultetima u Istri, Primorju i Lici, nastavnici sutra nastavljaju sa štrajkom u tri županije: Međimurskoj, Varaždinskoj i Koprivničko- križevačkoj županiji. To je četvrti regionalni štrajk, a slijedi još jedan u petak, u 'središnjoj' Hrvatskoj.

Počelo je sa štrajkom upozorenja 19. ožujka, a nastavilo sa cirkularnim štrajkovima. Obrazovni sindikati: Sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja nakon dva neuspješna mirenja s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM), i ovaj tjedan s tri cirkularna štrajka traže povećanje koeficijenata ili privremeni sektorski dodatak, jednogodišnju odgodu modularne nastave u strukovnim školama, izuzeće od ocjenjivanja radnika u obrazovanju te ujednačavanje plaća na visokim učilištima.

Sindikati najavljuju i daljnje akcije, a u slučaju novog višednevnog štrajka nakon Uskrsa iz Ministarstva obrazovanja spremni su i na produljenje nastavne godine. Trenutačno je riječ o dva dana štrajka zbog kojih produljenje nastave kažu nije potrebno.

Različiti podatci sindikata i Ministarstva

Prema riječima sindikalnih čelnika, u cirkularnom štrajku u osnovnim i srednjim školama, na fakultetima i institutima u Istarskoj, Primorsko-goranskoj i Ličko-senjskoj županiji u ponedjeljak je sudjelovalo oko 3900 zaposlenika, te je njihov zaključak da je štrajk uspio.

Državni tajnik Stipe Mamić iznio je današnjoj konferenciji za medije Ministarstva pak podatke o odazivu na treći krug drugog dana štrajka, koji se razlikuju od onih koje su jučer naveli sindikati.

'U štrajku je bilo svega 2357 od 11392 zaposlenika u školama i obrazovnim institucijama. U odnosu na prvi dan štrajka, kad je u njemu sudjelovalo nešto više od 23 posto djelatnika, sad je to palo na 20,69 posto', rekao je državni tajnik. Od toga je u štrajku sudjelovalo, kaže, 26 posto nastavnog osoblja i 8,91 posto nenastavnog osoblja.

Inače, sindikati svoje brojke dobivaju od svojih podružnica, dok MZOM broj štrajkaša dobiva iz Centralnog obračuna plaća (COP) koji popunjavaju ravnatelji i dekani, pa smo i dosad svjedočili oprečnim podatcima sindikata i Ministarstva.

Držana tajnica Zrinka Mužinić Bikić na današnjoj je konferenciji za medije rekla da su svi učenici dužni sutra sudjelovati na nastavi te da su upute poslane svim ravnateljima škola.

'Odaziv na štrajk slabi'

'Kad gledamo po županijima u kojima je jučer održan štrajk, u Istri je u odnosu na prvi dan štrajka broj djelatnika u štrajku bio nešto veći, za 1,64 posto. U Primorju je pak jučer bio za oko 13 posto manji odaziv, a u Ličko-senjskoj manji za 45 posto', rekao je Mamić.

Dodaje da je samo u školama odaziv na štrajk bio za deset posto manji.

'Na razini svake škole, u osnovnim školama je odaziv na štrajk bio 11 posto, što je nešto manje nego u prvom danu štrajka. I kod srednjih škola vidimo usporavanje na 11 posto, iako je odaziv u srednjim školama značajno veći nego u osnovnim školama', rekao je državni tajnik.

U sustavu visokog obrazovanja u prvom danu štrajka sudjelovalo je više od četiri posto zaposlenika, dok je u drugom danu štrajka postotak štrajkaša pao na nešto više od dva posto njih od ukupnog broja zaposlenika, pokazuju podatci Ministarstva.