KAKO SE DIJELI POMOĆ?

Slavonija žudi za pomoći, tragedija još nije završila

08.07.2014 u 18:54

Bionic
Reading

Jučerašnje samospaljivanje benzinom 51-godišnjaka iz Gunje, pred očima kćeri i sina, supruge i brata, ponovno je podsjetilo hrvatsku javnost na iznimno teško stanje u kojem se našlo stanovništvo te općine. Gunjani još čekaju prvu isplatu 4.000 kuna od Hrvatskog crvenog križa, koje su jučer podijeljene stanovnicima Strošinaca. Od 8.723 osobe s prvog popisa mještana, prema kriterijima HCK-a pomoć će se uplatiti za njih otprilike pet i pol tisuća

Bit će to približno 22 milijuna kuna koje će im uplatiti Hrvatski crveni križ. Više od tisuću osoba koji imaju prebivalište izvan Gunje ili rade u inozemstvu i koje nisu egzistencijalno ugrožene, neće dobiti pomoć. Premda je načelnik Općine Gunja Hrvoje Lucić isprva bio protiv takve podjele mještana, na sastanku načelnika poplavljenih općina s predstavnicima HCK-a prihvaćeni su takvi kriteriji.

'Podjela novca ovisi isključivo o popisu stanovnika koji na to imaju pravo. Čim popis stigne, novac ćemo odmah uplatiti na bankovne račune ili ga poslati poštom pa će ga stradali u poplavama moći podići u najbližoj poslovnici', kaže Josip Jelić, predsjednik HCK-a. Napominje i da će druga isplata teći brže i lakše, jer će imati sve potrebne podatke. Danas čekaju popis stradalih iz Drenovaca.

Na račun HCK-a dosad je prikupljeno 63,6 milijuna kuna od čega se 51,5 milijuna odnosi na uplate na donatorske žiroračune, a 12,1 milijun kuna prikupljeno je pozivima na donacijski telefon. Tim će novcem osim posavskim selima pomoći i stradalima u poplavama u Pleternici, Pakracu i Lipiku.

U apelima za poplavljena područja za BIH prikupljeno je 2,8 milijuna a za stradale u Srbiji 2,1 milijun kuna. Dosad je jedino za Strošinčane isplaćeno ukupno 904 tisuća kuna.

Uplate su posljednjih dana ponovno izdašnije nego proteklog tjedna, kada su drastično pale zbog sumnji u nepošteno i nejasno raspolaganje novcem.

'Zadnja tri dana uplaćeno nam je nekih 580 tisuća kuna! Kriza uplata trajala je od 23. lipnja do početka srpnja i dnevno je stizalo manje od desetak tisuća kuna. Hvala Bogu, sumnje su u međuvremenu otklonjene, ljudi su vidjeli da se novac isplaćuje i malverzacija nema pa su se uplate povećale', ističe Jelić.

Kaže i da su morali odustati od projekata 'Miran san' i 'Školarac', kojim su namjeravali prikupljenim novcem pomoći ljudima u opremanju kuća kuhinjskim namještajem i uređajima te krevetima, madracima, jastucima i posteljinom, jer time bi samo potaknuli daljnje sumnje u raspolaganje novcem i komu su omogućili zaradu na prodaji takve robe.

'Dosad nikad nismo dijelili novac, nego ljudima kupovali ono što im treba. No drago mi je što je sada tako, jer nam više nitko ne može reći da prikupljenim novcem manipuliramo na bilo koji način', pojašnjava Josip Jelić.

Ubuduće namjeravaju pokrenuti i promjene odredbi Zakona o telekomunikacijama koji im, kaže, priječi otvaranje humanitarnog telefona, zbog čega ga unajmljuju od agencije Moj telekom d.o.o..

U redovnoj djelatnosti tvrtka radi na postotak od obračunate cijene poziva, no iz HCK-a su objasnili da se u akciji pomoći poplavljenima, kao i ostali operateri, odrekla svih naknada pa će sva sredstva ostvarena pozivom na donacijski telefon u punom iznosu otići onima kojima su i namijenjena.

I Vlada se odrekla PDV-a na donirane uplate pa će iznos PDV-a biti dostupan HCK-u po obračunu između države i agencije Moj telekom.

'U travnju smo kontaktirali i druge operatere – VIPNet, T-HT te H1 – tražeći ponudu za usluge kakve pruža Moj telekom, ali smo dobili negativne odgovore. U HAKOMU su nas upoznali s procedurom po kojoj se registriraju tzv. e-Operateri, a kako HCK nije registriran za usluge s dodanom vrijednošću, nismo mogli otvoriti donacijski telefon', objasnili su nam iz Hrvatskog crvenog križa.