Jučerašnja usmena rasprava u Bruxellesu o slovensko-hrvatskom arbitražnom sporu protekla je bez iznenađenja, pri čemu mogućnost slovenske tužbe pred sudom EU-a ostaje i dalje otvorena, ocjena je većine slovenskih medija u četvrtak.
Kako navodi slovenska agencija STA, budući da se radilo o prvom proceduralnom postupku prema najavljenoj slovenskoj tužbi Hrvatske pred sudom EU-a u Luksemburgu, nije se ni očekivalo da dvije strane u sporu ili sama Komisija iznenade nekim svojim novim stajalištem.
No, s obzirom na iskustva s Komisijom kojom predsjeda Jean-Claude Juncker možda je pozitivno iznenađenje bilo da je Komisija nastupila vrlo stručno i korektno, čuje se neslužbeno iz slovenskih izvora, prenosi slovenska agencija.
U slovenskim političkim krugovima zadnjih se mjeseci uvriježilo mišljenje da je Juncker odgovoran što Hrvatska ne pristaje na implementaciju arbitražnog rješenja te da je Komisija sklonija prihvaćanju hrvatske teze da se radi o bilateralnom sporu tehničke naravi, a ne "povredi europskog i međunarodnog prava", kako to tvrdi Slovenija najavljujući potencijalnu tužbu.
Slično mišljenje iznijela je, u razgovoru koji u četvrtak objavljuje mariborski list "Večer", stručnjakinja za međunarodno pravo Domenika Švarc Pipan, koja zadnjih mjeseci djeluje kao konzultantica vlade premijera Mire Cerara za pitanja arbitraže i graničnog prijepora Ljubljane i Zagreba.
"Na čelu Europske komisije je političar koji ne skriva svoju naklonjenost trenutačnoj hrvatskoj političkoj eliti. U njegovim ležernim i samo retoričkim pozivima na poštovanje međunarodnog prava nema ni naznaka eventualne konkretne pomoći Komisije da se presuda implementira", kazala je Švarc Pipan koja, kao i veći dio slovenske političke elite, najavljuje da će Ljubljana bez obzira na stajališta Bruxellesa tužiti Hrvatsku zbog navodnog kršenja europskog i međunarodnog prava u slučaju arbitraže.
Za odgovor na slovensko pismo, kojim je premijer Miro Cerar najavio tu tužbu ako Hrvatska ne promijeni svoje stajalište o primjeni arbitraže, Komisija ima tri mjeseca vremena pa je teoretski moguće da Slovenija tužbu u Luksemburg uloži već sredinom lipnja, piše Slovenska tiskovna agencija STA.
"Uvjerena sam još uvijek da će arbitraža biti implementirana prije ili kasnije, jer Hrvatska neće imati drugog izbora unatoč sadašnjem zaleđu koje joj drže u Komisiji", kazala je Švarc Pipan, a prenosi "Večer". No tužba protiv Hrvatske pred sudom EU-a u Luksemburgu sada je "na žalost jedini preostali put", kazala je mlada pravna ekspertica s bogatim međunarodnim iskustvom, dodavši kako Slovenija iz svega mora izvući lekciju da međunarodne sporazume treba pažljivo sastavljati i potpisivati.
Neki slovenski mediji navode da će pitanje arbitraže biti i jedna od tema prilikom skorog radnog posjeta slovenskog predsjednika Boruta Pahora Zagrebu, gdje će se, prema dogovoru koji su postigli na nedavnom regionalnom summitu u Skoplju, sastati s predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović.