LJUBLJANSKA BANKA

'Slovenci su krivi što nismo obustavili postupke'

04.11.2013 u 17:33

Bionic
Reading

Vode hrvatsko-slovenskih bilateralnih odnosa ponovo su nemirne. Slovensku stranu jako je uznemirilo što se protiv Nove Ljubljanske banke i Ljubljanske banke pred hrvatskim sudovima još uvijek vode postupci u slučajevima tzv. 'prenesene štednje'. Iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova poručuju da je prema hrvatskom zakonodavstvu potrebno da se o zastoju usuglase sve strane u sporu, dakle i tuženici

'Hrvatska je sa svoje strane osigurala uvjete za zastoj postupka. Očekujemo da slovenska strana učini isto', istaknula je Danijela Barišić, glasnogovornica MVEP-a, u odgovoru na upit tportala. Barišić je napomenula da je u memorandumu navedeno da će Vlada Republike Hrvatske osigurati zastoj svih sudskih postupaka koje su pokrenule dvije hrvatske banke, a Vlada Republike Slovenije osigurat će i suglasnost LJB kao tuženika u tim postupcima.

Erjavec je u ponedjeljak u razgovoru za Slovensku tiskovnu agenciju (STA) kazao i da dvije strane razumiju u ožujku zaključeni memorandum o Ljubljanskoj banci različito. Navodno hrvatska Vlada memorandum ne smatra državnim ugovorom, pa bi se prema tome mogla pozivati na presude koje se protiv slovenskih banaka vode pred hrvatskim sudovima.

'Za Sloveniju je sasvim jasno da se radi o međunarodnom ugovoru budući da su memorandum potpisali predsjednici vlada', rekao je Erjavec i dodao da takve presude sigurno ne bi bile priznate u međunarodnoj zajednici, a i Slovenija bi ih osporavala.

Iz MVEP-a kažu da se hrvatska strana drži i držat će se preuzetih obveza, pa i kada je riječ o ovom memorandumu. 'Što se tiče rješavanja prenesene štednje kroz sukcesiju, podsjećamo da je Hrvatska, upravo slijedom dogovora iz memoranduma, zajedno sa slovenskom stranom uputila pismo BIS-u te ga pozvala da omogući da se pod njegovim okriljem (kako je to predviđeno Sporazumom o sukcesiji) organiziraju pregovori između Vlade RH i Vlade RS o prenesenoj deviznoj štednji LJB u RH. Odgovor BIS-a je poznat zar ne?', zapitala je Barišić. Slovenija inzistira da je pitanje prenesene štednje sukcesijsko pitanje.